Geçici kabine, ABD'den sekiz F-16 savaş uçağının daha satın alınmasını onayladıPerşembe, 22 Eylül 2022

Geçici kabine, ABD'den sekiz F-16 savaş uçağının daha satın alınmasını onayladı

Geçici kabine, olağan toplantısında ABD'den sekiz F-16 savaş uçağının daha satın alınmasını onayladı. Karar, ABD Savunma Bakanlığı ile yaklaşık bir yıl süren ve geçen yıl Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in atadığı önceki geçici kabine tarafından başlatılan görüşmeler sonrasında alındı.

Yeni savaş uçaklarının tutarı yaklaşık 1,3 milyar dolar ve 2019'da sipariş edilen ve henüz teslim edilmeyen ilk sekiz uçağın tutarına benzer seviyededir. Bununla birlikte dolar kurunun daha yüksek olması nedeniyle devletin yaklaşık 400 milyon leva daha fazla para ödemesi gerekecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Savunma Bakanı Dimitır Stoyanov, “Sahip olduklarımız bağlamında Hava Kuvvetlerimizin amaçlarına yönelik yeni ekipman edinmek son derece önemlidir. Bakımını yapamadığımız eski Sovyetler Birliği’nde üretilen ekipmanlarımız var. Onları değiştirmemiz gerekir” dedi.

Savunma Bakanlığı'na gönderilen belgelere göre uçakların 2027'de gelmesi bekleniyor.

Hükümetin kararından sonra uçakların satın alma tutarı yasal olarak belirlenmiş 100 milyon leva sınırının üzerinde olduğu için karar, Halk Meclisi tarafından onaylanması gerekiyor. Teklife cevap vermek için son tarih kasım ayının başı, yani o zamana kadar 2 Ekim seçimlerinden sonra yeni seçilen Meclisin bir karar vermesi gerekiyor.

Askeri uçaklar için İsveç ve Fransa ile müzakereler yürüttüğünü bir kez daha doğrulayan Bakan, belirli bir uçuş süresi için taksitli ödeme yapılması şartı olduğunu, ancak henüz bir teklif gelmediğini söyledi.


DİĞER HABERLER