Geçici kabine, yatırım karşılığı vatandaşlık uygulamasının kaldırılmasını istediÇarşamba, 27 Ekim 2021

Geçici kabine, yatırım karşılığı vatandaşlık uygulamasının kaldırılmasını istedi

Geçici kabine, yatırımlar karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı verilmesi uygulamasının kaldırılmasını teklif ediyor. Bulgaristan Vatandaşlığı Yasası’nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı, Kamuoyunda Tartışma Portalında yayınlandı.

Tasarıya göre, kanundan iki metin çıkarılacak.

Biri yatırımcıların ve aile üyelerinin vatandaşlık kazanmasına ilişkin olup diğeri, 1 milyon leva yatırım karşılığında pasaport satın alınmasına ilişkin bir metindir. Düzenlemelerin oluşturulmasından bu yana Bulgaristan pasaportu için başvuran yabancılar, devlet tahvili satın almış veya bir güven yönetimi anlaşması kapsamında lisanslı bir kredi kuruluşuna 1 milyon levanın üzerinde yatırım yapmıştır.

 Ancak ilerleyen aşamalarda söz konusu yatırımların yapılmadığı ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte değişikliğin daha önemli nedeni,  tedbirin Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından eleştirilmiş olmasıdır. AK, en son haziran ayında gönderdiği bir mektupla yatırımlar karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı verilmesi uygulamasını eleştirdi.

Tasarının kamuoyunda tartışması kasım ayı sonuna kadar yapılacak.

Yatırımlar Ajansının verilerine göre, 2014'ten 2021 yılı Ağustos'a kadar yatırımlar karşılığında Bulgaristan pasaportu satın alan 981 kişi, AB dışındaki ülkelerin vatandaşları olup onların 619’u mukim statüsünde bulunuyor.

Geriye kalan 362 kişi vatandaşlığa alındı. Onların çoğu Çin, Rusya ve Orta Doğu ülkelerinin vatandaşları olup aralarında Gana, Kongo, Çad'dan da olanlar var. AB ülkelerinden Bulgaristan dışında Malta ve Kıbrıs de yatırımcılara vatandaşlık imkanı sunuyor. Kanundaki son değişiklik şubat ayında yapıldı. O zaman Yurt Dışı Bulgarlar Devlet Ajansına vatandaşlık verilmesi konusunda görüş bildirmek üzere bir Danışma Kurulu kuruldu.


DİĞER HABERLER