Geleneksel 9.Balkan Şenliği Dört Yıl Aradan Sonra Sarnıç Piknik Alanında GerçekleştiPazar, 18 Eylül 2022

Geleneksel 9.Balkan Şenliği Dört Yıl Aradan Sonra Sarnıç Piknik Alanında Gerçekleşti

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İzmir BAL-GÖÇ) geleneksel 9.Balkan Şenliği dört yıl aradan sonra 11 Eylül 2022 Pazar günü Sarnıç Piknik Alanında gerçekleştirildi.

   ​Şenlik İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından organize edildi. Derneğin kendi imkanlarıyla ve yaklaşık 10.000 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte göçmen camiası birlik ve beraberlik örneği sergiledi.

Şenliğe İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, CHP Bursa Milletvekili  Prof. Dr. Yüksel Özkan, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali Milletvekilleri Bayram Bayram ve Pavlin Krıstev, Hak ve Özgürlükler Hareketi Hasköy Milletvekili Sezgin Mehmed ve Mineralni Belediye Başkanı Mümin İskender, Hak ve Özgürlükler Hareketi Kırcaali Milletvekili adayı Ferhat Ferhat, İyi Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Onur Sivaslı ve yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkan Yardımcıları Görkem Duman, Yasin Ergül ve Özkan Tice, Memleket Partisi İzmir İl Yöneticisi Beyhan Mutlu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Menderes Belediye Başkanı Vekili Erkan Özkan, Buca Belediye Başkanı Yardımcısı Barış Özreçber, Gaziemir Belediye Başkanı Yardımcıları Av. İzel Zenginobuz Derinsu ve Necatı Kırmaz, Dünya ve Olimpiyat şampiyonu Naim Süleymanoğlu‘nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir Belediyesi Meclis Üyesi Nuray Öztürk, Adalet ve Kalkınma Partisi Buca Belediyesi Meclis Üyesi Hüseyin Paşaoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Menderes Belediyesi Meclis Üyesi Halil Şen, İyi Parti Gaziemir İlçe Başkanı Sedat Dağ ve yönetimi, CHP Gaziemir İlçe Başkanı Kasım Özkan ve yönetimi, İyi Parti Menderes İlçe Başkanı Özdemir Makas ve yönetimi, Memleket Partisi Menderes İlçe Başkanı Abdurrahman Ergenay ve yönetimi, Cumhuriyet Halk Partisi Menderes İlçe Başkanı Sezen Şen ve yönetimi, Adalet ve Kalkınma Partisi Gaziemir İlçe yönetimi, Milliyetçi Hareket Partisi Gaziemir İlçe yönetimi, CHP Gaziemir İlçe Kadın Kolları Başkanı Neriman Balcı Türkeri ve Yönetimi, Hak ve Özgürlükler Hareketi Ege Temsilcisi  İsmail Vatansever, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, İstanbul Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olcay Özgön, bir önceki dönem BGF Genel Başkanı Doç. Dr. Kader Özlem, daha önce derneğimiz genel başkanlığını yapmış Fahriye Ersoy ve Hamdi Kanlıoğlu, İzmir Bal-Göç Genel Başkanımız Abdurrahim Nursoy, merkez yönetim kurulu üyeleri Hatice Köroğlu, Nurdane Esen, Gülizar Dağlar, Feyime Mutlu, Av. Semra Ekici, Metin Eminoğlu, Sabri Atasoy, Nejdet Çalışkan, Yakup Serbest, Bornova Bal-Göç Şube Başkanı Nihat Yağbasan, Görece Bal-Göç Şube Başkanı Kasım Alenbey, Menderes Bal-Göç Şube Başkanı Gürkan Altıntaş, Gaziemir-Sarnıç Bal-Göç Şube Başkanı Hazel Öztürk Işık, Buca Bal-Göç Şube Başkanı Gülizar Akın, Aliağa Bal-Göç Şube Başkanı Rukiye Güneş ve yönetimleri, Gaziemir Hürriyet Mahallesi Muhtarı Hayrettin Hamzaoğlu ve İzmir’de faaliyet gösteren Balkan dernekleri başkan ve yöneticileri, kardeş dernek yönetimleri ve üyelerimiz katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İzmir BAL-GÖÇ Genel Başkanı Abdurrahim Nursoy herkese katılımları için teşekkür ederek başladığı konuşmasını;

       ‘’Bilindiği üzere Türk tarihindeki Şenlikler Orta Asya’dan başlayarak,  Anadolu’ya, Balkanlara ve bütün Türk Dünyasına yayılmıştır. Bölgeye ve yöreye göre, “Yayla şenlikleri, Panayır“ gibi isimleri değişse de amaç aynıdır. Bizlerin geldiği bölgede bu tarz etkinliklere “Panayır” denir.

        Şüphesiz bu şenliklerin zihnimizde ve gönlümüzde çok anlamlı ve değerli yeri vardır. Bu gibi etkinlikler insanımızın, ailecek, eş, dost, akraba, tanıdık, tanımadık herkesin bir araya geldiği, birlik beraberliğin, kardeşliğin, dostlukların pekiştiği ve dayanışma ruhunu zirveye taşıyan sosyal bayramlardır.

        İşte bu günde sizlerin ve değerli sanatçı dostlarımızın da katılımı ile böylesi bir Bayramı icra etmiş oluyoruz, İzmir Bal-Göç olarak bu şenliğimizin 9.’ sunu düzenliyoruz.

        İlk şenliğimizden bugüne kadar aynı coşku ve ruhla bir araya geldiğimizi görüyorum. Bu bizlerin kültürüne, geçmişine verdiği önem ve değer kadar, üyesi olduğu derneğine olan ciddiyetini de göstermektedir.

       Bilindiği üzere 2 gün önce 9 Eylül’de Ege’nin incisi güzel İzmir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını coşku ile kutladık. Bu vesile ile en başta değerli hemşerimiz Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, bize bu ülkeyi ve İzmir’i tekrar armağan edenlere saygı ve minnetle anıyoruz.

       Bir tarih ve medeniyet şehri olan İzmir’in sonsuza dek özgür bir şehir olarak kalmasını temenni ediyorum.

        İzmir 9 Eylül 1922 den itibaren Cumhuriyet ile birlikte yeniden inşa edilmiştir.  İzmir’deki Türk halkının yanı sıra, Anadolu ve Balkanlar’da çok sayıda Türk ve Müslüman (Evladı Fatiha’n) göç yolu ile kentimize gelmiştir.

       Balkan Coğrafyasından gelen insanımız İzmir’e büyük bir değer ve renk katmıştır.

       Bu sebeple güzel İzmir’imizin Cumhuriyetimizin ve Ülkemizin göz bebeği olduğu kadar aynı zamanın nüfus itibari ile bir Balkanlı şehri olduğunun da altını çizmek isterim.

      28 Ağustos 2022 de Bursa’da yapılan BGF Kongresinde, Federasyonumuzu oluşturan Derneklerimizin Delegasyonunun şahsıma güven duyarak, merkezi Bursa’da bulunan Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyon Başkanlığına seçtikleri, şahsıma ve yönetimime bu önemli ve ulvi görevi verdikleri için huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ederim.

      Bilindiği üzere 2 Ekim 2022 Pazar günü komşu ülke Bulgaristan’da Parlamento seçimleri var ve bu seçimler bizleri yakinen ilgilendirmektedir.  Bulgaristan’da siyasi istikrarın sağlanması, Bulgaristan ve Avrupa Parlamentosunda güçlü bir temsiliyet, zorunlu göçle başlayan ve hala devam eden sorunlarımızın çözümü için, ülkemiz çevresinde ve Balkanlarda uydu ve taşeron devletlerin olmasını istemiyorsak oy kullanma hakkına  sahip olan  herkesin, ülkemizin muhtelif  şehirlerinde kurulacak seçim sandıklarına gidip oyunu kullanarak  geçmişine ve geleceğine  sahip çıkması  gerekir.

       Benim bu çağrım sadece İzmir ve Türkiye’de yaşayan hemşerilerime değil, Bulgaristan ve Bulgaristan dışında yaşayan tüm Bulgaristan vatandaşlarınadır.

       Beni dinleme sabrınıza ve katılımlarınızdan dolayı tekrar hepinize teşekkür eder yönetim kurulum adına en derin sevgi ve saygılarımı sunar iyi eğlenceler dilerim. ’’ dedi.

      Protokol konuşmalarında en çok vurgulanan konu şenliğin teması olan birlik ve beraberlik oldu. Tek yürek, tek bilek olmanın önemine dikkat çekildi.

     Saat 14.00’da Üçetek Halk Dansları Topluluğu’nun zeybek gösterisiyle ile başlayan eğlence gerek sahne performansı gerekse sesi ile Balkanların sevilen sanatçısı Gamze Matracı konseri ve Balkan Team grubuyla devam etti.

      Saat 18:30 'da ise Bulgaristan'dan gelen Klarnetçi Musi Hakkı katılımcıları coşturdu ve eğlenceyi doruğa çıkardı.

 ​     Şenliğin gerçekleşmesine destek Gaziemir ve Menderes Belediyesine ve çalışanlarına, stand açan katılımcılara, görev alan herkese, katılım sağlayan üyelerimiz ve tüm vatandaşlarımıza çok teşekkür ederiz.

İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER