Gelir vergisinin yüzde 2’sini belediye bütçelerine yönlendirilmesi tartışıldıSalı, 21 Eylül 2021

Gelir vergisinin yüzde 2’sini belediye bütçelerine yönlendirilmesi tartışıldı

19 Eylül 2021 Pazar günü Albena tatil beldesinde düzenlenen Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Belediyeler Birliğinin (NSORB) yıllık toplantısında belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve ekonomistler gelir vergisinin yüzde 2’sinin belediye bütçelerine yönlendirilmesini tartıştılar.

Piyasa Ekonomisi Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, mali yerelleşmeyi sağlamak için böyle bir reformun uygulanması durumunda yıllık bazda yaklaşık 850 milyon leva gelir yerel yönetimlere yeniden dağıtılacak.

Toplantıda konuşan Piyasa Ekonomisi Enstitüsünde görevli ekonomi uzmanı Petır Ganev, “Gelir vergisinin yüzde 2’sinin Bulgaristan'daki belediyelere yeniden dağıtılması, belediye başkanlarının yatırımcı çekmesine, yeni işler yaratmasına ve maaşları artırmasına olanak tanıyacak” diye kaydetti.

Uzman, “Bu bariz bir değişiklik gibi görünüyor, ancak birçok Avrupa ülkesinde var olan bir şey, ancak önemli olan ilk önce belediyeler için daha fazla kaynak sağlanması. Burada yaklaşık 800 milyon leva söz konusu, bu daha yüksek ücretler olacağı, kayıt dışı ekonominin azalacağı anlamına gelir, çünkü her iş pozisyonu belediyeye gelir getirecek” diye açıklık getirdi.

Plevne Belediye Başkanı Georg Spartanski, “Belediyelerin mali özerkliklerinin olmaması, merkezi hükümetin onları ikincil bir konumda tutmasının yoludur” dedi.


DİĞER HABERLER