Genç doktorlar için Bulgaristan'da 3 yıl çalışma zorunluluğu kaldırılıyorCuma, 25 Haziran 2021

Genç doktorlar için Bulgaristan'da 3 yıl çalışma zorunluluğu kaldırılıyorUzmanlık eğitimlerini tamamladıktan sonra artık genç doktorların Bulgaristan'da 3 yıl çalışması gerekmeyecek. Sağlık Bakanlığının Uzmanlık Eğitimlerine İlişkin Yönetmelik değişiklik önerisi ayrıca genç doktorların uzmanlık eğitimi göreceği yerlerin onların çıkarlarına göre belirlenmesini öngörüyor.

Halihazırda uzmanlık eğitimi gören genç doktorlar eski düzene göre eğitimlerini bitirecekler, ancak onlar için ülkede üç yıl çalışma zorunluluğu kaldırılıyor.

Genç doktorların uzmanlık eğitimi göreceği yerler, devletin çıkarlarına göre değil, genç doktorların çıkarlarına göre belirlenecek.

Devlet tarafından finanse edilen doktorların uzmanlık eğitimi göreceği yerler, belirli süreler içinde yılda iki kez onaylanacak.

Eğitim masraflarının devlet bütçesinden karşılandığı yerlerde yapılan doktorlara yönelik uzmanlık eğitimleri mart ve ekim aylarında başlayacak.

Eğitim masraflarının devlet bütçesinden karşılanmadığı doktorlara yönelik uzmanlık eğitimi koşullarında değişiklik olmayacak.

Uzmanlık eğitimi yapılan kurum ve kuruluşlara devletten iki asgari ücret ve her bir öğrenci için ödenmesi gereken sigorta primlerinin miktarı kadar kaynak sağlanacak. Kaynak miktarı, tüm uzmanlık alanlarında uzmanlık eğitimleri için aynı olacak. Genel tıpta uzmanlık eğitimi alan her öğrenci için 1560 leva kaynak tahsis edilecek.


DİĞER HABERLER