Genelkurmay Başkanı Orgeneral Botsev: Kara Kuvvetleri modernizasyon projesi ertelenecekPerşembe, 20 Eylül 2018

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Botsev: Kara Kuvvetleri modernizasyon projesi ertelenecek Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) demeç veren Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Andrey Botsev,"Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri'nin modernizasyonu için planlanan yaklaşık 270 milyon dolar, muhtemelen bu yıl kullanılmayacak" diye konuştu.

Orgeneral Botsev'in ifadelerine göre Savunma Bakanlığı filo modernizasyonu için öngörülen 171 milyon leva tutarındaki kaynağa ilişkin yeni bir bütçe planı yapacak.

Orgeneral Botsev,"Prosedürün tamamlanması için 90 günümüz var" diye belirtti.

Orgeneral Botsev'in ifadelerine göre bu yıl proje sözleşmesi imzalanmazsa onarım izin belgesi Maliye Bakanlığına gönderilebilir ve kaynaklar 2014-2015 yılları için yeniden planlanabilir.

Bir hatırlatma yapacak olursak proje ihale çağrısı kapsamında 25 Ekim 2017 tarihinde yeni bir savaş gemisi inşa etmek için tek teklif alındı. İhaleye katılmak isteyen daha altı şirketten dördü, teklif sunamayacağını açıkladı, ikisinden ise cevap alınmadı.

2017 yılının sonunda teklifi onaylanan gemi inşa eden ve onarım yapan bir Bulgar şirketi, projeden vazgeçti. MTG Doplphin PLC Şirketi, yüzde 20 azaltılmış yatırım projesi maliyeti nedeniyle proje sözleşmesi imzalanmasına yönelik müzakerelerden vazgeçtiğine dair Savunma Bakanlığına bildirimde bulundu. Proje maliyetinin azaltılması, 1 Ocak 2017'de yürürlüğe giren tüm askeri proje bedellerinin üzerinden katma değer vergisi alınmasından dolayı icap etti.

Orgeneral Botsev, 100 milyon leva harcanması planlanan Kara Kuvvetleri modernizasyon projesinin erteleneceğini düşünüyor.


DİĞER HABERLER