GERB, küçük partilerle de ittifak kuruyorSalı, 16 Nisan 2019

GERB, küçük partilerle de ittifak kuruyorBulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) ve Nikola Petkov Çiftçi Partisi, mayıs ayında yapılacak Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu seçimleri için ittifak protokolü imzaladı. Başbakan ve GERB Genel Başkanı Boyko Borisov, parti aktivitelerini ve GERB'in tüm siyasi ortaklarını, muhaliflerinin kendilerine empoze etmeye çalıştığı yükselen diktatörlüğe karşı güçlerini birleştirmeye çağırdı.

Borisov'un ifadesine göre, GERB partisinin daha küçük partilerle işbirliği yapması Ekim 2019'da yapılacak yerel seçimler için iyi bir belediye meclis üyesi aday listelerinin oluşturulmasına yardımcı olacaktır.

Nikola Petkov Çiftçi Partisi Başkanı Ventsislav Vırbanov, iki parti arasındaki siyasi işbirliğinin daha 2007 yılında yapılan AP seçimleri döneminde başladığını anımsattı.

GERB partisinin Gergövden Hareketi, Bulgaristan Demokrasi Forumu ve Komünist Rejim Mağdurları Birliği ile de ittifak sözleşmesi imzalaması bekleniyor. Bundan önce GERB partisi Demokratik Güçler Birliği (SDS) ve Birleşik Tarım Üreticileri partisi ile de ittifak protokolü imzaladı. GERB'in AP milletvekili aday listesinde SDS partisinin iki adayı yer alacak. Onların biri Aleksandır Yordanov seçilebilir 6. sırada yer alacak.


DİĞER HABERLER