GERB-SDS İttifakı’nın Başbakan adayı Prof. Dr. Nikolay GabrovskiPazartesi, 05 Aralık 2022

GERB-SDS İttifakı’nın Başbakan adayı Prof. Dr. Nikolay Gabrovski

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, hükümeti kurmak için ilk yetkiyi Pirogov Üniversite Hastanesi Nöroşirürji Kliniği Başkanı ve Pirogov Üniversite Hastanesi eski müdür yardımcısı Prof. Dr. Nikolay Gabrovski'ye verdi.

GERB-SDS İttifakı Meclis Grubu Başkanı Desislava Atanasova, Gabrovski'nin 48. Dönem Halk Meclisindeki GERB-SDS İttifakı Meclis Grubu kararıyla Başbakan adayı gösterildiğini açıkladı.

Radev, GERB'den yedi gün içinde kamuoyunun büyük beklentilerini karşılayacak bir Bakanlar Kurulu listesini sunmasını beklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı, “40 gün önce hükümet kurma istişarelerine başladım. O zaman olduğu gibi şimdi de birinci siyasi güç olarak sorumluluğunuzun en büyük olduğunu belirtmek istiyorum. Siyasi istişareler yapmak için tanıdığım zamanın bir diyalog oluşturmaya yardımcı olmuş olmasını içtenlikle umuyorum” dedi.

Prof. Dr. Gabrovski, Bulgaristan'ın birçok krizin karşısında işleyen bir hükümete sahip olmasının kendisi için önemli olduğunu açıkladı. Başbakan adayı, “Bulgaristan'ın bu tarihi anı daha kolay atlatabilmesi için siyasi söylemden, çatışmadan uzak, uzmanlığa ve profesyonelliğe daha yakın bir kabine önermek için her türlü çabayı göstereceğim” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı Konutu önünde gazetecilere demeç veren Başbakan adayı, son yıllarda yurt dışında çalışmak ve siyasete atılmak için çok sayıda davet aldığını belirterek, şunları kaydetti: “Şimdiye kadar hep reddettim. Ancak korkarım ki Bulgaristan çok fazla krizin kavşağında - göçmen, sosyal, enerji ve siyasi krizlerden bahsediyorum. Bu bir şekilde durdurulmalı. Anlayışlı ve meslek sahibi biri olarak Başbakan adayı seçimim tüm taraflara eşit derecede uzaktır. Tamamen politik konuşmaların ve tutkuların hiçbir şeye yol açmadığını gördük”.

Prof. Dr. Gabrovski, GERB'nin tüm siyasi partilerle görüşeceğini ve profesyonellik ve uzmanlık arayışı içinde olacağını duyurdu.

Başbakan adayı, “Bugünden itibaren görüşmelere başlıyoruz, durum vahim olduğu için vakit kaybetmeyeceğiz. Umarım diğer siyasi güçler bir daha erken seçim olursa zaman, para ve otorite kaybedeceğimizin farkına varırlar. (...) Siyasi havayı değiştirmeye çalışıyoruz. Görüşmelere başka bir yoldan başlıyoruz, Bulgaristan siyasetindeki bu düğümü çözmeye çalışacağız. Şimdiye kadar herkes anlayışlı ve diyalojik bir yapıya sahip kişi olarak beni takdir etti. Mesleğim gereği zor koşullarda çalışmaya alışkınım diyebilirim”, dedi ve ayrıca belirli bir Bakanlar Kurulu üyeleri listesinin henüz görüşülmediğini de sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER