GERB ve Birleşik Vatanseverler koalisyonu, hükümet programını açıkladıPerşembe, 13 Nisan 2017

GERB ve Birleşik Vatanseverler koalisyonu, hükümet programını açıkladıBulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi ve ırkçı ve aşırı milliyetçi Birleşik Vatanseverler koalisyonu başkanları, ülkeyi 2021 yılına kadar yönetmeye azimli oldukları hükümet programını tamamladıklarını açıkladılar. Bu yüzden de hükümet programının sembolik olarak 21.sayfalık olduğu anlaşıldı.

GERB Genel Başkanı Boyko Borisov'un ifadelerine göre verilen birçok tavizler sonucunda bu noktaya gelindi.
Basına açıklama yapan Borisov, "Bizler emekli maaşlar konusunda geri adım attık, onlar başka konularda geri adım attılar" dedi. Borisov, birkaç gün öncesine kadar bile yapılan müzakerelerde anlaşmazlıklar olduğunu belirtti.

Borisov, şu anda hükümet yapısı ve kadrosu hakkında konuşulmadığının altını çizdi. Bu konuyu pazartesi görüşeceklerini bildiren Borisov, "Önceden bakanlıkların kime verileceği bilinseydi, hükümet programı ve öncelikler konusunda karışıklık olacaktı. Bu yüzden ilk önce hükümet programını hazırlamak ve ondan sonra programı gerçekleştirecek en uygun kişileri bulmaya karar verdik" diye izah etti.

GERB Başkan Yardımcısı Tsvetan Tsvetanov, koalisyon sözleşmesi imzalanarak, hükümetin yapısı ve kadrosu hakkında da anlaşma sağlanınca 4 Mayıs'ta hükümetin kurulmuş olacağı tahmininde bulundu.

Borisov, GERB partisinin, Birleşik Vatanseverler koalisyonu ile anlaşma sağlanamadığı takdirde hükümet kurmak için başka bir seçeneğin olmadığını ve yeni bir erken seçimlere gidilmesi gerekeceğinin altını çizdi. Borisov, devletin daha birkaç ay seçilmiş bir hükümeti ve Meclisi olmaksızın yönetilmesinin risk oluşturacağını söyledi. Teknokratlar hükümetinin tartışmasız güçsüz bir hükümet olduğunu ifade etti.

Borisov, "Yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşların oy kullanma hakkının elinden alınacağı GERB partisine uygun olmayan bir biçimde mevzuatı değiştirme girişimlerine bile başlandı" diye kaydetti.

Borisov, Brexit müzakereleri, mülteci akını, komşu ülkelerde yapılan protestolar gibi bir sürü uluslararası faktörü saydı.


DİĞER HABERLER