GERP TÜRKİYE'DEN GELECEK OYLARA KISITLAMA GETİRMEYE ÇALIŞIYORÇarşamba, 28 Temmuz 2010

GERP TÜRKİYE'DEN GELECEK OYLARA KISITLAMA GETİRMEYE ÇALIŞIYORYurtdışında bulunan ve oy vermek isteyen Bulgaristan vatandaşları, seçim gününden en geç 20 gün önce oy verme isteğini yazılı bir biçimde beyan etmesi gerekecek. Bu ve buna benzer değişiklikler GERB tarafından yürütülen Seçim Yasası Değişikliği Taslağında yer almaktadır. Kanun değişikliği çalışmalarını yürüten Meclis Geçici Komisyonu hafta sonuna kadar çalışmalarını tamamlaması beklenmektedir. Kabul edilmek için de Eylül ayında meclise sunulması öngörülüyor.

Kişi tarafından yurtdışında oy verme hakkını kullanmak istediğine dahil bizzat imzalanan "Oy verme isteği beyannamesi" şahsen, mektup ile ya da elektronik formda oy vermek istediği ülkede bulunan Bulgaristan Elçiliği veya Başkonsolosluk Temsilciliklerine sunulmalıdır.

Aynı şekilde meclis ve cumhurbaşkanı seçimleri için seçim gününden en az 60 gün önce Bulgaristan'ı terke eden ve seçmen listelerinin seçim komisyonlarına teslim edilmeden önce, ülkeye geri dönmeyen vatandaşların isimleri seçmen listelerinden silinmesi, seçim yasası taslağında öngörülen değişikliklerdendir. Diğer bir değişiklik de yurtdışında Bulgaristan'ın Diplomatik Temsilciliği olduğu yerlerde seçim sandığı açılabilmesi için orada en az 20 seçmenin olması gerekmektedir.

AB'de oy vermeye EVET, Türkiye'de oy vermeye HAYIR

Diplomatik Temsilciliklerin bulunmadığı yerlerde, yukarıda belirtilen biçimde oy verme isteği prosedürü aynen geçerlidir. Ancak bu sever en az 100 seçmenin mevcut olması gerekli ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde uygulanan, "sadece Avrupa Birliğine üye ülkelerde seçim sandığı açılacaktır" diye yazıyor seçim yasası taslağında. Böylelikle iktidar Türkiye'deki seçmenlerin oylarına ciddi biçimde kısıtlama getirmeye çalışıyor.

Bulgaristan'ın Türkiye'de sırasıyla Ankara'da elçilik, Edirne'de başkonsolosluk, İstanbul'da başkonsolosluk ve 2009 yılının Mayıs ayında hizmete açılan Bursa'daki konsolosluklar diplomatik görev yapmaktadır. Yeni Seçim Yasası Taslağına göre Türkiye'de bulunan Bulgaristan seçmenleri bu dört kent dışında başka yerlerde oy veremeyecektir.

Bunun yanı sıra GERB, milletvekili seçiminde listeye göre oy verilmesiyle beraber listedeki kişilere de oy sıralaması yapılmasını istiyor. Gelecek yıl yapılacak yerel ve cumhurbaşkanı seçimleri de aynı günde, birlikte yapılması önerisini getiriyor.


DİĞER HABERLER