Gırmen’de Romanlar: “Barış olmasını istiyoruz, huzur içinde yaşayalım”Perşembe, 28 Mayıs 2015

Gırmen’de Romanlar: “Barış olmasını istiyoruz, huzur içinde yaşayalım” Blagoevgrad (Yukarı Cuma) Gırmen İlçesi'nin Kremikovtsi Mahallesi ve Marçevo köyünde yaşayan Romanlar, BTV aracılığıyla çatışmalardan dolayı özür dileyerek, barış içinde yaşamak istediklerini ifade etti. Romanlar, neden onlara karşı protesto eylemi yapıldığına anlam veremediklerini dile getirdiler. Bir araya toplanan Romanlardan biri, "Burada ailelerin 3,4, 5 çocuk sahibi olması normal bir şey. Her halde bunun için mahallenin nüfusunun arttığını hesap ettikleri için sorunlar var. Sorunun ne olduğunu anlamıyorum" dedi.

Başka bir vatandaş ise, "Biz Bulgarlar ile çok iyi geçiniyoruz. Onlar bizimle anlaşamıyorlar" dedi. O, 23 Mayıs'ta yaşanan toplu dövüş olayında zarar gördüğünden yakınan birinin aslında silahı olduğunu anlattı. İnsanların bu silahı elinden aldıklarında içinden mermilerin çıktığını paylaştı. Roman vatandaşın ifadesine göre televizyon baltaları göstermiş, fakat silahtan çıkan mermileri göstermemiş. Üstelik Romanlar arasında da dövülen ve yaralananlar olmuş, fakat kimse bunları televizyon için çekim yapmamış.

Yaşanan olaylar için özür dilemeye hazır olup olmadıkları sorulduğunda vatandaşlar olumlu cevap verdi. Bir kadın, "Barış olmasını istiyoruz, huzur içinde yaşayalım, devlete olan hesaplarımızı ödeyeceğiz" dedi.

Bulgarlar, Kremikovtsi Mahallesi'nde yasa dışı olarak inşa edilen evlerde yaşayan Romanların kasabadan göç etmelerini ısrar ederek birkaç gündür protesto eylemleri yaptı.

Bulgar ve Romanlar arasındaki etnik gerginlik, geçen cumartesi günü yaşanan kanlı
çatışmalardan sonra patlak verdi.


DİĞER HABERLER