Goranov, büyükelçileri Avro Bölgesi'ne girmeye yönelik çalışmalar hakkında bilgilendirdi



Salı, 26 Şubat 2019

Goranov, büyükelçileri Avro Bölgesi'ne girmeye yönelik çalışmalar hakkında bilgilendirdiMaliye Bakanlığından yapılan açıklamada Maliye Bakanı Vladislav Goranov'un, Avro Bölgesi ülkelerinin ve Danimarka'nın Sofya büyükelçilerine Bulgaristan'ın, Avrupa Döviz Kuru Mekanizması (ERM II) ve Avrupa Birliği (AB) Bankacılık Birliği'ne katılmaya yönelik tedbirleri uygulama konusunda kaydettiği ilerlemenin yanı sıra ülkemizin ekonomik kalkınması hakkında bilgiler sunduğu bildirildi.

Toplantıda Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) Müdürü Dimitır Radev, Mali Denetim Komisyonu Başkan Vekili Boyko Atanasov ve planda yer alan önlemlerin uygulanmasına ilişkin sunum yapan Maliye Bakan Yardımcısı Marinela Petrova da yer aldı.

Bulgaristan, bu yılın ortasına kadar bankacılık ve bankacılık dışı finans sektöründe denetimi güçlendirmeye, makro ihtiyati ve iflas çerçevesini iyileştirmek ve kara para aklama ile mücadele etmek için tedbirleri güçlendirmeye ve devlete ait işletmeleri modernize etmeye yönelik ilave önlemler alınacağını taahhüt ediyor.

Goranov'un ifadesine göre bu taahhütlerin uygulanması ile hükümet, Avrupalı ortaklarına Bulgaristan'ın Avrupa entegrasyonunun bu aşamasındaki başarısının tesadüfi olmadığını, inatçı ve amaçlı çabaların sonucu olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır.

Goranov, toplantıya katılanlara Bulgaristan hükümetinin ülkenin mali ve makroekonomik istikrarı için çalışmaya devam edeceğine dair güvence verdi.

Hükümet ayrıca kamu maliyesinde sürdürülebilirliği ve şeffaflığı koruma ve ekonomik büyüme için koşullar yaratma misyonunu sürdürecektir.


DİĞER HABERLER