Gurbetçiler, binlerce hane halkı için temel gelir kaynağıPerşembe, 27 Aralık 2018

Gurbetçiler, binlerce hane halkı için temel gelir kaynağıYurtdışındaki Bulgaristan vatandaşları, Bulgaristan'da binlerce hane halkı için temel gelir kaynağı olmaya devam ediyor. Bulgaristan Merkez Bankası verilerine göre yalnızca åkim ayına kadar gurbetçilerin akrabalarına yaklaşık bir milyar avro gönderdiklerini gösteriyor.

Bizde ortalama işçi ücreti, Batı Avrupa ülkelerinde ortalama işçi ücretinin yarısı kadar olmaya devam ediyor. Bu nedenle göç devam ediyor.

Bu yıl en fazla para yakınlarına Almanya'da yaşayan ve çalışan vatandaşlarımız göndermişlerdir. Onların gönderdiği tutar 200 milyon avroyu aşmaktadır. Almanya'yı sırasıyla İspanya, Yunanistan ve Birleşik Krallık izlemektedir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) vatandaşlarımızın gönderdiği tutar da artarak 160 milyon avronun üzerine çıktı.

Dolayısıyla 2018'de Bulgaristan vatandaşlarının ülkeye gönderdiği paralar ile Avrupa Birliği (AB) fonlarından sağlanan kaynaklar veya Bulgaristan'a yapılan doğrudan yabancı yatırımları arasında doğru orantılı bir ilişki söz konusudur. Ancak buna karşılık binlerce aile, bayramlarını yakınlarından ayrı geçirmektedir.

Ekonomi uzmanı Desislava Nikolova," Bulgaristan bir işgücü kaynağı olarak kalmaya devam ediyor ve bu, göçmenlerin gönderdiği paranın sürekli akışını belirliyor. Bu para akışı, tabii ki kriz zamanlarında ve Avrupa ekonomisinin daralma zamanlarında azalmaktadır.


DİĞER HABERLER