Gurbetçiler, yakınlarına 1,5 milyar leva gönderdiPazartesi, 25 Aralık 2017

Gurbetçiler, yakınlarına 1,5 milyar leva gönderdi Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) verileri, 10 ay içinde yurt dışında bulunan Bulgaristan vatandaşlarının ülkedeki yakınlarına yaklaşık 1,5 milyar leva gönderdiklerini gösteriyor.

Daha somut şekilde söylemek gerekirse, 2017 yılının Ocak ayından Ekim ayının sonuna kadar gönderilen tutar 750 milyon avrodur. Karşılaştırma yapacak olursak, geçen yılın aynı dönemine göre gurbetçiler yakınlarına 10 milyon avro daha az veya 740 milyon avro göndermişlerdir.

Yalnız Ekim ayında gurbetçiler, 71 milyon levanın biraz üstünde para göndermişlerdir. Yılın başından bu yana para transferlerinde en zayıf ay Ağustos oldu. Ağustos ayında yurt dışında çalışan işçilerin yakınlarına yaptığı para havalesi 66,2 milyon avro tutarındadır.

En fazla para yakınlarına Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İspanya ve Yunanistan'daki Bulgaristan vatandaşları gönderiyor. Fakat BNB verileri, sadece banka havalesi ve elektronik para kuruluşları aracılığıyla gönderilen paraların miktarı hakkında bilgi içerir. Ülkeye nakit olarak giren paranın miktarı ve yurt dışından alınan ürünlerin türü belli değil.

Bu istatistik veriler başlı başına bir haber değil, ancak gurbetçilerin Bulgaristan ekonomisi üzerinde büyük etkisi olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Aslında onların buradaki yakınlarına gönderdiği paralar ülkeye yapılan doğrudan yabancı yatırımların miktarından kat kat fazlaydı. Eğilimde biraz değişiklik var, ancak yatırımlar hala ülkemize yapılmamakta ve göç edenlerin transferleri artmaktadır.

BNB ön verilerine göre Ocak ayından Ekim ayına kadar Bulgaristan ekonomisine yabancılar tarafından 855, 5 milyon avroluk yatırım yapıldı.

Yabancı yatırımlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 azalma var. Çünkü geçen yılın aynı döneminde yabancı yatırımları 912,8 milyon avroydu.

Ön verilere göre Ekim ayında doğrudan yabancı yatırımları 96,6 milyon avro arttı. Geçen yılın aynı döneminde doğrudan yatırımlarda 112,7 milyon avro azalma vardı.


DİĞER HABERLER