HAFTANIN ÖZETİ (18-25 ŞUBAT 2019)Pazar, 24 Şubat 2019

HAFTANIN ÖZETİ (18-25 ŞUBAT 2019)Kırcaali'de ünlü ressam Cemal Emurlov'un büstü açıldı. Kırcaali şehrinde Trakya Bulvarı'nda bulunan KRIG Sanat Galerisi'nin girişi yanına yerleştirilen 5 yıl önce vefat eden Cimi lakabıyla bilinen ünlü Kırcaalili ressam Cemal Emurlov konulu büstünün açılışı yapıldı. 15 Şubat 2019 Cuma günü düzenlenen açılış töreninde Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva, Kırcaali Valisi Nikola Çanev, Kırcaali Belediye Meclis Başkanı Raif Mustafa, Belediye Başkan Yardımcısı Veselina Tihomirova, ressamın ailesi, Cimi'nin meslektaşları olan birçok ressam ve dostları hazır bulundular. Büstü yapan heykeltıraş Emil Pençev'dir.
HABERİN DEVAMI
***

BSP, Meclis çalışmalarına katılmama kararı aldı. Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Ulusal Konseyi, BSP Genel Başkanı Korneliya Ninova'nın sol görüşlü partilere mensup milletvekillerinin Meclis oturumlarına katılmamasına ilişkin önerisini destekledi. Öneri, 3 ret ve 33 çekimser oya karşı 74 oyla kabul edildi.
HABERİN DEVAMI
***

Bursa 20. Eğridereliler Buluşma Gecesi, 700 Eğridereliyi bir araya getirdi. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat ve Meclis Başkanı Sezgin Bayram'ın başkanlığında bir heyet, geçen hafta sonu Bursa'da düzenlenen 20.Eğridereliler Buluşma Gecesi'ne katıldı. Heyette Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı İzzet Şaban da yer aldı. Ziyaret, Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nin daveti üzere gerçekleştirildi.
HABERİN DEVAMI
***
Bulgaristan Atlantik Konseyi, Başsavcı, DANS yönetimi ve İçişleri Bakanı'nın istifasını istedi. Bulgaristan Atlantik Konseyi, eski Rus ajan Sergey Skripal'in İngiltere'de zehirlenmesi olayı ile ilişkilendirilen silah tüccarı Emilian Gebrev'i zehirleme girişimi ve Venezuela'da devletin yönettiği petrol şirketinin (PDVSA) bir Bulgar bankası aracılığıyla para göndermesi olaylarından dolayı Başsavcı Sotir Tsatsarov'un, Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS) yönetiminin ve İçişleri Bakanı Mladen Marinov'un istifa etmesini istedi. Bulgaristan Atlantik Konseyi, ülkemizin Rus müdahalesine maruz kalmayacağına dair bir uyarı olarak en az üç Rus diplomatın kovulmasını istedi.
HABERİN DEVAMI
***

Resmi Murat, Ardino'nun kardeş Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Bozbey ile görüştü. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, Ardino'nun kardeş Bursa Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile bir araya geldi. Görüşmede Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Belediye Başkan Yardımcısı Nasko Kiçukov, ilçenin bazı köy muhtarları ve iş insanları da yer aldılar. Ardino heyetinin Nülüfer Belediyesi'ne ziyareti, 20.Eğridereliler Buluşma Gecesi'ne katılmak üzere üç günlük Bursa ziyareti kapsamında gerçekleştirildi
HABERİN DEVAMI
***

Koalisyon hükümeti, görevini tamamlayacağını açıkladı. Hükümet ortağı partilerin yöneticilerinin bir araya geldiği toplantının ardından basına yapılan açıklamada Ataka Partisi Genel Başkanı ve Birleşik Vatanseverler İttifakı Meclis Grubu Başkanı Volen Siderov, "Bu yıl yapılacak seçimlere rağmen koalisyon hükümeti olarak görev süresini tamamlayacağını göstereceğiz" diye kaydetti.
HABERİN DEVAMI
***

Jijevo köyü şehitleri, katliamın 106.yılında anıldı. Blagoevgrad (Yıkarıcuma) iline bağlı Satovça ilçesinin Jijevo köyünde 1913 yılında yaşanan trajik olayları anma programı düzenlendi. 106 yıl önce zorla Hristiyanlaştırma kampanyası sırasında hayatını kaybeden şehitler için dua programı yapıldı ve köy halkı tarafından şehitler için kesilen kurban eti dağıtıldı. Programa katılan resmi konuklar arasında Blagoevgrad Bölge Müftüsü Aydın Muhammed ve Pazarcık Bölge Müftüsü Salih Abdullah yer aldılar.
HABERİN DEVAMI
***

Bulgaristan Meclisi, Kuzey Makedonya'nın NATO üyeliğine ilişkin protokolü onayladı. Bulgaristan Meclisi, Kuzey Makedonya'nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyeliğine ilişkin protokolü oybirliğiyle onayladı. Protokolün onaylanmasına ilişkin teklifin oylandığı Meclis Genel Kurul toplantısına ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekilleri katılmadı. Meclis toplantısının konuğu olarak Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi hazır bulundu.
HABERİN DEVAMI
***

Başbakan Borisov, Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Kuzey Makedonya'nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyeliğine ilişkin protokolün Bulgaristan Meclisinde oylanmasından dolayı Bulgaristan'ı ziyarette bulunan Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi ile bir araya geldi. Borisov ve Caferi, Sofya ve Üsküp'ün son yıllarda mükemmel bir iş birliği içinde olduğunun ve Bulgaristan'ın Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ni Avrupa yolunda desteklediğini ve kalkınması için çaba sarf ettiğini kaydettiler.
HABERİN DEVAMI
***

Malina Krumova, Devlet Karayolu Trafik Güvenliği Ajansı Başkanlığı'na atandı. Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan açıklamada hükümetin, Malina Krumova'nın Devlet Karayolu Trafik Güvenliği Ajansı Başkanlığı görevine atanmasını onayladığı bildirildi.
HABERİN DEVAMI
***

Kırcaali ilindeki belediye başkanları, Türkçe'nin okutulması için daha iyi koşullar istedi. 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü'nün arifesinde Kırcaali ilindeki belediye başkanları, anadili dersi olarak Türkçe eğitiminin yeniden organize edilmesi için acil önlemler alınmasını istediler. Belediye başkanlarının ifadelerine göre şu anda ilçe okullarında Türkçe dersinin okunması için koşullar uygun değil, iyi eğitimli öğretmenler yok, Türkçe ders kitapları ise yıllar önce basılmıştır.
HABERİN DEVAMI
***

Kirkovo'da Uluslararası Ana Dili Günü kutlandı. Kutlama konseri, şiir dinletisi ve skeç gösterilerinden oluşan programla Kirkovo (Kızılağaç) ilçesinde Uluslararası Ana Dili Günü kutlandı. Fotinovo (Çakırlı) köyünde düzenlenen kutlama etkinliğinde Hristo Smirnenski İlköğretim Okulu'nda Türkçe Öğretmeni Zekiye Hasan'ın öğrencileri, okulda zengin içerikli bir program sundular.
HABERİN DEVAMI
***

Ardino'da Uluslararası Ana Dili Günü kutlandı. 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü dolayısıyla dün akşam Ardino (Eğridere) kasabasında Ana Dili Günü Kutlama Etkinliği yapıldı. Belediye Meclis salonunda düzenlenen müzik ve şiir dinletisi programı, Belediye Başkanı Resmi Murat'in himayesinde gerçekleşti.
HABERİN DEVAMI
***

Çernooçene ilçesinde okullar, Uluslararası Ana Dili Günü'nü kutladı. Çernooçene (Yenipazar) ilçe merkezindeki Hristo Smirnenski Lisesi'nde okuyan 500'den fazla çocuk, 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü'nü kutladı. Bu okul, 1-7.sınıfta okuyan 320'den fazla çocuğun ana dili olarak Türkçe eğitim gördüğü az sayıdaki okullardan biridir.
HABERİN DEVAMI
***

Krumovgrad'da Uluslararası Ana Dili Günü kutlandı. 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü dolayısıyla Krumovgrad (Koşukavak) ilçesinin çocukları, atalarının kültürünü tanıtan, birçok şiir, bulmaca, atasözü, türkü ve dans gösterilerinden oluşan bir konser programında yer aldılar.
HABERİN DEVAMI
***

Sofya'da Uluslararası Ana Dili Günü Etkinliği. Bulgaristan'da "21 Şubat Uluslararası Ana Dil Günü" çeşitli etkinliklerle kutlandı. Başkent Sofya'da faaliyet gösteren Kültürel Etkileşim Derneğinin (KED) Ramada otelinde düzenlediği etkinlikte şiirler okundu, dans ve müzikli sunumlar yapıldı.
HABERİN DEVAMI
***

Filibe'de Hamlet'in "Olmak ya da olmamak" sözü 34 farklı dilde söylendi. Filibe'de Küçük Bazilika'da 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü Kutlama Etkinliği yapıldı. Program sırasında ünlü İngiliz yazar William Shakespeare'ın yazdığı tiyatro oyununun kahramanı Hamlet'in söylediği "Olmak ya da olmamak" sözü 34 farklı dilde söylendi.
HABERİN DEVAMI
***

HÖH partisi, Kırcaali'de Ana Dili Günü'nü kutladı. Kırcaali iline bağlı Ardino (Eğridere), Kırcaali, Kirkovo (Kızılağaç), Krumovgrad (Koşukavak), Momçilgrad (Mestanlı), Cebel (Şeyhcuma) ve Çernooçene (Yenipazar) belediyeleri, 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü dolayısıyla dün akşam Belediye Kültür Merkezi salonunda bir konser programı düzenledi.
HABERİN DEVAMI
***

Kırcaali'de Geleneksel Ana Dili Günü Etkinliğine Yoğun İlgi. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği'nin (GBTÖD) organizasyonuyla 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü dolayısıyla geleneksel Ana Dili Günü Etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe yoğun ilgi gösteren Kırcaaliler, Ömer Lütfi Kültür Derneği Eğitim ve Kültür Merkezi salonunu hıncahınç doldurdu.
HABERİN DEVAMI


DİĞER HABERLER