Hak Ve Özgürlükler Hareketi'nin Genel Başkanlığına oybirliğiyle Mustafa Karadayı seçildiPazar, 24 Nisan 2016

Hak Ve Özgürlükler Hareketi'nin Genel Başkanlığına oybirliğiyle Mustafa Karadayı seçildiHak ve Özgürlükler Hareketi 9. Olağan Kongre'si oybirliğiyle parti genel başkanlığına Mustafa Karadayı'yı seçti. Sofya'da Ulusal Kültür Sarayı'nda düzenlenen kongreye 856 delegenin yanı sıra Bulgaristan'dan, Türkiye'den ve Avrupa'dan da çok sayıda misafir katıldı. Başta Amerika Birleşik Devletleri ve Büyük Britanya olmak üzere çok sayıda büyükelçilik temsilcileri, Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Başkanı Hans van Baalen ve Liberal Enternasyonal'in Başkan Yardımcısı Robert Browne konuklar arasında yerlerini aldılar. ALDE Avrupa Parlamentosu grubu başkanı Guy Verhofstad'ın ve Avrupa Sosyalistler Partisi Başkanı Sergey Stanişev'in görüntülü tebrik videoları kongre salonunda yayınlandı.

Türkiye'den CHP Genel Sekreteri ve Milletvekili Kamil Okyay Sındır, CHP Milletvekilleri Emre Köprülü, Ceyhun İrgil, Erdin Bircan, Erkan Aydın, Vecdi Gündoğdu, Candan Yüce, Bülent Öz, MHP Milletvekili Saffet Sancaklı, Edirne, Kırklareli, Çorlu, Tekirdağ büyükşehir belediye başkanları, çok sayıda ilçe belediye başkanları ve STK temsilcileri yer aldı. Bulgaristan'da çok sayıda siyasi parti ve STK temsilcileri kongreye akın etti.

Bulgaristan Sosyalist Partisi milletvekili Atanas Mercanov, ABV partisinden Rumen Petkov, NDSV Eşbaşkanları Stanimir İlçev, Olimpi Kıtev, Sıbi Davidov, BDC Eşbaşkanı Krasimira Kovaçka, Halk Birliği Başkanı Svetlin Tançev, Ulusal Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Güner Tahir, ‘Destek' sendikası Onursal Başkanı Dr. Konstantin Trençev , ‘KNSB' sendikası Başkanı Plamen Dimitrov misafir olarak kongrede yerlerini aldılar.

Hak ve Özgürlükler Hareketi Onursal Başkanı Dr. Ahmet Doğan da kongreye katıldı ve salona girmesi dakikalarca süren alkış tufanına sahne oldu. Misafirlerin selamlama konuşmaları sık sık büyük alkışlarla kesildi. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın, Mustafa Kemal Atatürk portresi hediye etmesi kongrenin ilgi çeken görüntüleri arasında yer aldı. Onursal Başkan Dr. Ahmet Doğan'ın tebrik mesajı Avrupa Parlamentosu Milletvekili Filiz Hüsmenova tarafından okundu. Mesajda "Güçlü, iyi niyetli olalım, nefretin diline kurban olmayın. Ülkenin demokratik siyasi yaşamının bir parçası olan son 25 yılında, HÖH'ün Bulgaristan'a ve barışa stratejik bir yatırım olduğunu kanıtlamıştır" ifadeleri yer aldı.

Açık oturumdan sonra basına kapalı bölüme geçildi. Burada Yetki Komisyonu'nu ve Merkez Denetleme Kurulu'nun raporları okundu ve oylandı, parti tüzüğünde değişikliklerde yapıldıktan sonra genel başkan ve Merkez Karar Yönetim Kurulu seçimi.

Seçime tek aday olarak giren Mustafa Karadayı oybirliğiyle HÖH 9. Olağan Kongresi tarafından genel başkanlığa seçildi.

Yeni Genel Başkan Mustafa Karadayı başkan olarak yaptığı ilk konuşmasında oldukça yoğun duygular yaşadığı gözlemlendi ve şu ifadelere yer verdi: ‘Kalplerimizdeki dava aşkıyla, bizim ortak gücümüz ve irademizle her şeyin üstesinden geliriz!'. Ayrıca Mustafa Karadayı, HÖH Onursal Başkanı Dr. Ahmet Doğan'a ve kongreye duyulan bu büyük güven için teşekkürlerini iletti.


DİĞER HABERLER