Harmanli'deki Sığınmacı Merkezi tel örgü ile çevrelenecekCuma, 25 Kasım 2016

Harmanli'deki Sığınmacı Merkezi tel örgü ile çevrelenecek Harmanli'deki Sığınmacı Merkezinde yaşanan ayaklanmadan sonra acil önlemler alınması üzere bu sabah Başbakan Boyko Borisov'un gerçekleştirdiği çalıştayda merkezin çevresinde hemen Bulgaristan-Türkiye sınırına çekilen tel örgüye benzer bir tel duvar örülmesi emrini verdiği bildirildi. Tel duvar yapımında sınıra tel duvar örülmeye devam edilmesi için alınan malzemelerin kullanılacağı açıklandı. Bu yüzden Haskovo (Hasköy), Yanbol ve Burgaz valilerine sınırda tel örgü inşaatını yapan firmalarla irtibata geçip, hemen mevcut malzemeleri Harmanli'ye getirmelerini söylemeleri görevi verildi. Tel örgü inşaatı projesinin koordinatörlüğünü artık Harmanli'ye yolculuk yapan Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev yapacak.

Borisov, Yangın Güvenliği ve Sivil Savunma Genel Müdürlüğüne ise hemen tüm mevcut seyyar evleri kampa taşıması emrini verdi. Seyyar evler kamptan ayrı boş bir alana kurulacak ve olayla ilgili zanlılar burada kalacaklar. Çatışmalara iştirak etmek ve organize etmekten dolayı polis tarafından tutuklanan tüm sığınmacılar hemen sınır dışı edilecek.

Borisov'un gerçekleştirdiği çalıştayda Devlet Milli Güvenlik Ajansı Başkan Yardımcısı Oleg Petrov da yer aldı. Petrov'un tanıttığı DANS verilerine göre Harmanli'de yaşanan ayaklanmalar Avrupa Birliği üyesi başka ülkelerde bulunan sığınmacılar ile eşgüdümlü olarak gerçekleştirildi. DANS verilerinin dün gece Yunanistan, İtalya ve Fransa'da bulunan sığınmacı kamplarında da çatışmalar yaşandığını gösterdiği belli oldu ve muhtemelen bu eylemlerin koordineli olarak gerçekleştirildiği tahmin ediliyor.

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamada Başbakan Borisov'un da öğleden sonra Harmanli'deki Sığınmacı Merkezine gideceği bildirildi.


DİĞER HABERLER