Harmanli'deki Sığınmacı Merkezinde ikinci daha büyük bir ayaklanma yaşandıCuma, 25 Kasım 2016

Harmanli'deki Sığınmacı Merkezinde ikinci daha büyük bir ayaklanma yaşandı Dün akşam saat 20.00'den sonra Harmanli'de Sığınmacı Merkezinde kalan sığınmacılar ve güvenlik güçleri arasında yeniden çatışma çıktı. Durumun jandarma tarafından kontrol altına alındığı bildirilmişti, ancak daha sonra tekrar çatışmalar yaşandı.

İçişleri Bakanlığından (MVR) yapılan açıklamada kampta yaşanan çatışmalardan dolayı 200'den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi. En az 14 polis görevlisinin ve iki sığınmacının yaralandığı belirtildi. Kampta kalan çocuklu anneler için doğrudan bir tehlike olmadığı kaydedildi.

Olay yerine gelen görevinden istifa edip, yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürmeye devam eden Başbakan Borisov, vandallık yapan her bir kişi hakkında soruşturma başlatılacağına dair kanaat getirdi. Borisov, ayaklanmanın başlıca Afganistanlı sığınmacılar tarafından çıkarıldığını açıkladı.

Borisov, "Afgan grupların ayaklanmaya katılmaları için Suriyelileri dövdüklerini gördüm" dedi.

Başbakan, ayaklanmadan sonra sığınmacılara karşı fiziksel şiddet uygulanması çağrısında bulunan herkesin çok dikkatli davranması çağrısını yaptı. Çünkü Borisov'un ifadelerine göre terör örgütü İŞİD üyeleri çok dikkatli bir şekilde hem sosyal medyayı, hem haberleri takip ediyor. Başbakan, "Genelde bu tür sert çatışmalar yaşanan yerlerde her zaman terör eylemi gerçekleştiriliyor, her zaman uyuyan terör hücreleri harekete geçiyor" diye uyarıda bulundu.

Borisov, "Büyük kahramanlık yaptığını sananlar, bu tür bir tutumla büyük halk kitlelerini tehlikeye atabilirler" diye sözlerine ekledi.

Borisov, Avrupa ve Bulgaristan'da aynı zamanda bu tür ayaklanmalar olduğunun tespit edildiğini kaydetti. Ayaklanmanın dışarından organize edilmesi ihtimali olduğunu söyledi. Bunun argümanı olarak sığınmacıların sosyal medyada fotoğraflar yayınladıklarını belirtti.

Borisov, 250 polis ve jandarma görevlisinin kat kat daha büyük bir grubu yatıştırmak zorunda kaldıklarını kaydetti. İleriki günlerde polisin şiddet uyguladığının, plastik mermi ve yardımcı araçlar kullandığının konuşulacağı için bunu söylediğini ifade eden Borisov, ayaklanma durumlarında kanunun buna izin verdiğini belirtti.

Olay yerinde bulunan MVR Genel Sekreteri Başkomiser Georgi Kostov, "Devlet malına arar verildiği tespit edildi. Toplumsal düzeni sağlamak amacıyla polis görevlileri tazyikli su, boş mermi kovanı ve plastik mermi atan tabancalar ve yardımcı araçlar kullandılar" diye kaydetti.

Başkomiser Kostov, "MVR görevlileri olası bir yeni provokasyonlara karşı harekete geçmeye hazırlar ve düzen sağlanıncaya kadar burada kalacaklar" diye kanaat getirdi.

Borisov, aralık ayında Afganistan uyruklu yabancıların ülkesine geri gönderilmesine başlanacağını ve bunun için bir uçak bile sipariş edildiğini duyurdu. Başbakan, "Beş kişiyi hemen geri göndermeye çalışacağız, toplumsal düzeni bozanlar ilk gönderilenler olacak, o zamana kadar ise kapalı kamplara yerleştirilecekler" diye açıkladı.

Bundan önce Sığınmacı Merkezinde ayaklanan sığınmacıları odalarına götürmek için polis ekipleri iki polis köpeği kullandılar.

Sığınmacılar, karantina altına alınan merkezden dışarıya çıkmakta ısrar ediyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER