Hasan Ademov: Meclis çoğunluğunu destekleyeceğimizi söylemedikÇarşamba, 28 Temmuz 2021

Hasan Ademov: Meclis çoğunluğunu destekleyeceğimizi söylemedik

Bulgaria ON AIR televizyonunda yayınlanan “Denyat ON AIR” programına konuk olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Hasan Ademov, “Bulgaristan'daki normal demokratik siyasal sürecin işlemesi için ülkedeki tüm kurumların Anayasa ve ülkedeki yasalara göre çalışması konusunda ısrar ettiğimizi defalarca belirttik. Her ne pahasına olursa olsun yeni hükümete koşulsuz destek veremeyiz, çünkü hükümete katılım kendi başına bir amaç değildir” diye kaydetti.

Ademov’un ifadesine göre, yeni hükümeti destekleyen Mecliste çoğunluğu oluşturan partiler, ülkenin kalkınmasını hızlandırma programı etrafında birleşmeye karar verirse, HÖH böyle bir kabine için desteğini sağlayabilir.

Milletvekili, “Şu ana kadar Meclis çoğunluğunu destekleyeceğimizi söylemedik” diye belirtti ve yeni kabinede yer alacak bakanların kimler olduğunun önemli olduğunu söyledi.

Ademov, “Biz makam istemiyoruz, ancak hangi politikaların izleneceği ve bu hükümete kimlerin katıldığı bizim için önemli” diye vurguladı.

Milletvekili, HÖH için partiler arası diyalog kurulmasının önemli olduğunu ve bunun için 46. Dönem Halk Meclis'in başlangıcında koşulların oluşturulduğunu ancak diyalog monoloğa dönüşürse bundan kimsenin kazanamayacağını söyledi.

HÖH'nin Halk Meclis Başkanı adayı olarak İva Miteva'yı neden desteklediğine ilişkin soruya cevaben Ademov, Miteva’nın 46. Dönem Halk Meclisini yönetmesini sağlayan niteliklere sahip uzman olduğunu belirtti.

Bütçe güncellemesi konusuyla ilgili milletvekili daha 45. Dönem Halk Meclisinde emekli maaşlarını artırma fırsatlarını arama iradesinin açıkça görüldüğünü söyledi.

Ademov, “Geçici hükümet sadece bir seçenek sunuyor. Şu anda masaya yatırılan tüm seçeneklerin avantajları ve dezavantajları var” dedi.


DİĞER HABERLER