Hastaneler dışındaki sağlık kurumlarında biyometrik kimlik doğrulama sistemi 2 yıl ertelenecekSalı, 21 Şubat 2017

Hastaneler dışındaki sağlık kurumlarında biyometrik kimlik doğrulama sistemi 2 yıl ertelenecek Sağlık Bakanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Bakanlığın eczaneler dahi, hastaneler dışındaki sağlık kurumlarında parmak izi ile kimlik doğrulama sisteminin devreye girmesini ertelediği bildirildi.

Ulusal Sağlık Sigortası Kasasının (NZOK) yaptığı hesaplara göre eczaneler dahi hastaneler dışındaki sağlık kurumlarında parmak izi ile kimlik doğrulama sisteminin devreye girmesi için toplam maliyeti 25 milyon leva üzerinde olan daha en az 25-20 bin parmak izi tarayıcı ve belge okuyucu alınması gerekir. Yazılım, internet bağlantısı ve başka şeyler için de kaynaklar gerekecek. Şimdiye kadar yazılım programının uygulamaya başlaması için hastaneler 4 milyondan fazla leva, NZOK ise 477 bin leva ödeme yapmıştır. NZOK, ek ödeme yükümlülüğünü karşılamasının mümkün olmadığını ve sistemin monte edilmesi için kaynak, teknik donanım ve odaların eksik olduğunu beyan etti.

16 Mart'ta Yüksek İdare Mahkemesi'nin beş üyesinin katılımıyla yapılacak oturumda mahkemenin üç üyesinin katılımıyla yapılan oturumda alınan parmak izi ile kimlik doğrulama sisteminin devreye girmesinin yasal dayanağı olmadığı yönündeki kararı ikinci düzeyde görüşülecek.


DİĞER HABERLER