Hastaneler, nadir görülen hastalıklar için ilaçları ihalesiz satın alacakÇarşamba, 31 Ocak 2018

Hastaneler, nadir görülen hastalıklar için ilaçları ihalesiz satın alacak Meclis Genel Kurulunda görüşmelerin ardından Kamu İhale Kanunu'nda değişiklikler yapılmasına ilişkin yasa tasarısı birinci okumada kabul edildi. Değişikliklere göre Bulgaristan piyasasında bulunmayan ve alternatifi olmayan nadir hastalıklar için ilaçlar, hastaneler tarafından kamu ihalesi yapılmaksızın satın alınacak.

Her yıl hastaneler tarafından sunulan ilaç listesi doğrulanarak, listedeki ilaçlar ihtiyaç duyan hastalar için hastanelere sağlanır. Ayrıca listede çeşitli nedenlerle piyasadan çekildikleri için ülkemizde eksik olan kitle kullanımına yönelik ürünler de bulunmaktadır.

Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili Georgi Yordanov," Prosedürün kamu ihalesi yapılmaksızın yürütülebileceği finansal eşiklerin belirlenmesini ve miktarlar büyük olduğunda artık kamu ihalesi yapılmasını istiyoruz" diye öneride bulundu.

Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Milletvekili Daniela Daritkova, "Söylediğiniz şeyin nasıl bir tehlike taşıdığı konusunda sizi uyarmak isterim. Yeni ortaya çıkan nadir görülen bir hastalığın tedavisinde kullanılan ilacın değerini tahmin etmek mümkün değildir. Bazı finansal eşikler belirleyerek, hastalara yönelik ayrımcılık yapmış olacaksınız" diye uyardı.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Nigar Cafer, "Yasa tasarısını sunan saygıdeğer GERB milletvekilleri, sağlık sistemine yönelik kamu kaynaklarının kurallara göre harcanması gerektiği argümanıyla yenilikçi ilaçlarla ilgili bir moratoryum uygulanması için bu salonda yedi kez oy veren siz değil midiniz. Şimdi bazı ilaçların Sağlık Bakanı tarafından satın alınması gereken kısa bir yol öneriyorsunuz. Hastaların ilaçlara erişimlerinin kolaylaştırılması gerektiğini söyleyen BSP'li mevkidaşlarımız, komisyon oylamasında oy verdiğiniz şeyin aksine bugün sizin tereddüt ettiğinizi görüyoruz" diye konuştu.


DİĞER HABERLER