Hayvan ıslahı yapan 50 kuruluş, devletten destek alıyorSalı, 31 Temmuz 2018

Hayvan ıslahı yapan 50 kuruluş, devletten destek alıyorBulgaristan Ulusal Radyosuna demeç veren Hayvan Yetiştiriciliğinde Seçme ve Üreme Yürütme Ajansı Müdürü Georgi Yordanov,"Şu anda Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı'na kayıtlı ve ıslah faaliyetleri için finansman alan 50 kuruluş var" diye kaydetti.

Yordanov," Geçtiğimiz yıl için bu 50 kuruluşa devlet tarafından yaklaşık 6,5 milyon leva yardım yapıldı. Bu yıl için 5,5 milyon leva öngörülmektedir.

Bulgaristan'da 30'dan fazla koyun ırkı var. Ayrıca 10-12 sığır ırkı, 10-15 at ırkı, tavşan ırkı, manda ve başka hayvan ırkları var. Bulgaristan, gen havuzunda zengin ve bu temelde bu dernekler varlığını sürdürmektedir. Onlar hayali değil" dedi.

Yordanov, bazı hayvan ıslahı faaliyetleri gerçekleştiren teşkilatlar, parayı uygun bir şekilde harcamamalarının mümkün olduğunu kabul etti, ancak şunları ekledi: "Amaca uygun harcanmayan fonlardan bahsetmeden önce, bu sürecin hem bizim tarafımızdan hem de Tarım Devleti Fonu tarafından kontrol edildiğini söylemek isterim. Islah faaliyetlerini yürüten sivil toplum kuruluşları da devlet tarafından mali kontrollere tabidir" dedi.

Yordanov, "Her yıl, 15 Aralık'a kadar her bir ıslah yapan kuruluş, bir sonraki yıl için ıslah yapacak çiftçilerin listesini sunar. Bu tür kuruluşlar ayrıca 30 Ocak'a kadar, her bir hayvanın kimlik numaralarının listesini sunar. Hayvanın gerçekten var olup olmadığını ciddi bir şekilde denetliyoruz. 30 Ocak'ta bu hayvanların sayısı, kategoriler ve onlarla yapılacak faaliyetler belli olunca- bu temelde yıl için bütçeleri de oluşturulmaktadır. Islah faaliyetleri için bir destek programı var" diye belirtti.


DİĞER HABERLER