Hayvan üreticileri ve çiftçiler, yeni bir tarım politikası istiyorÇarşamba, 25 Temmuz 2018

Hayvan üreticileri ve çiftçiler, yeni bir tarım politikası istiyorBulgaristan Telgraf Ajansı'nda (BTA) düzenlenen basın toplantısında konuşan hayvan üreticileri ve çiftçiler, Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığının çalışma organlarında görev alanları açıkça ve kesin olarak tanımlayan Hayvancılık Kanununda değişiklik yapılmasını istediklerini açıkladı.

Onlar ayrıca sektöre ve üretici refahına yönelik istikrarlı hükümet politikası izlenmesi konusunda ısrarcı oldular.

Ulusal Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Derneği Eş Başkanı Simeon Karakolev, en başından beri protestoların sektöre yönelik tutumlar ve binlerce keçi, koyun ve at yetiştiricisi tarafından organize edildiğine dikkat çekti. Karakolev,"Bu bir buçuk yıl içinde üçüncü protesto" diye anımsattı.

Karakolev, yetiştiricilerin politikasındaki asıl şeyin tüm ildeki üyelerinin sesine kulak verdiklerini ve sadece bir yıl içinde yapılan toplantıların 60 civarında olduğunu belirtti.

Hayvan üreticiliği sektöründe bölünmeden dolayı pişmanlığını dile getiren Karakolev, Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov'u Ulusal İstişare Konseyi'nde kaç kişi, kaç kuruluş ve kimlerin yer aldığını açıklaması çağrısında bulundu.

Ulusal Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Derneği İcra Müdürü İvan Stankov'un ifadelerine göre dernek eylemleri konusunda üyeleri tarafından desteklenmektedir. Stankov, çiftçilerin protestolarının ana nedeni, yıllarca hiçbir Bulgar tarım politikası, stratejisi ve belirli devlet öncelikleri olmadığı gerçeğidir. Stankov, koyun üreticisinin bir hukukçu, bir bilgisayar uzmanı haline getirildiğine üzüldüğünü söyledi. Ulusal Koyun ve Keçi Yetiştiriciliği Derneği İcra Müdürü, radikal değişim çağrısında bulundu, çünkü kendi deyişiyle koyun ve hayvan üreticiliği gelişiminde gerileme devam ediyor.

Stankov, tüm demokrasiye geçiş döneminin ciddi bir analizinin yapılması, seleksiyon ve teknolojik unsurların meydana getirilmesi, koyun ve keçi olmasını isterse devletin hayvan üreticilerinin sosyal sorunları üzerinde çalışması konusunda ısrar etti.


DİĞER HABERLER