Hayvanların sokaklarda başıboş dolaşması yasaklandıPerşembe, 26 Kasım 2015

Hayvanların sokaklarda başıboş dolaşması yasaklandı Meclis Genel Kurulu'nda ilk okumada kabul edilen Veteriner Hizmetleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair yasa tasarısında serbest bırakılan at, inek ve koyunların artık başıboş sokaklarda dolaşmaması, hayvan sahiplerinin kendi çiftliği dışında hayvanlarını serbest bırakma hakkı olmaması öngörülüyor. Yasa değişikliği ile kökeni ve sağlık durumu belli olmayan kimliksiz, yani küpesiz çiftlik hayvanlarının başıboş dolaşması yasaklanıyor.

Bakanlar Kurulu tarafından teklif edilen yasa değişiklikleri 89 kabul, 15 ret ve 31 çekimser oyla kabul edildi. Tasarının gerekçelerinde serbest bırakılan her bir hayvanın bir hastalık kaynağı olabileceği, başka bir tarım üreticisine zarar verebileceği ve trafik kazasına sebep olabileceği belirtiliyor.

Yeni kanun metinlerinde hayvan üreticilerinin hayvanların genel sağlık durumunun kötüleşmesi halinde anında veteriner hekimi haberdar etmeleri de öngörülüyor. Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı tarafından hızlı ve kitlevi yayılma riskini taşıyan veya çiftçileri mali kayıplara uğratacak hastalıklara dair şüphe oluşması halinde bu şüpheyi teyit edecek, ya da reddedecek daimi veteriner hekim ekipleri de oluşturulacak.


DİĞER HABERLER