Hemus ve Struma otobanları, 2018 yılında hükümetin öncelikleri arasında bulunuyorPazartesi, 25 Aralık 2017

Hemus ve Struma otobanları, 2018 yılında hükümetin öncelikleri arasında bulunuyorBölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığından yapılan açıklamada Hemus Otobanı ve Struma Otobanının inşasının Bakanlığın öncelikleri arasında olmaya devam edeceği bildirildi.

Açıklamada Hemus Otobanının inşasının Güney Bulgaristan'ın gelişimine göre geri kalan Kuzey Bulgaristan'ın geleceği ile ilgili olduğu belirtildi. Bunun nedeni olarak modern ve otoban bağlantılarının olmaması gösteriliyor. Otobanın uzunluğu 420 kilometre olacak. Şimdiye kadar Sofya-Yablanitsa ve Belokopitovo-Varna kesimlerinin inşaatı tamamlandı. Bu kesimlerin toplam uzunluğu 165 kilometredir. Önümüzdeki yıl daha 75 km'lik kesimin inşası planlanıyor. Proje, Yablanitsa-Boğaz Kavşağı, Boğaz Kavşağı-Lofça-Plevne Karayolu ve Belokopitovo-Buhovtsi arasındaki kesimleri kapsayacak.

Bu ana yolun inşası için ilave olarak 2018 yılı devlet bütçesinde 85 milyon leva ayrıldı.

Bakanlığın öncelikleri arasında Rusçuk-Veliko Tırnovo Otobanının inşası da bulunuyor. Bakanlıktan yapılan açıklamada otoban inşaatına yapılan hazırlıkların hızlı bir şekilde sürdüğü belirtildi. Proje ile ilgili hazırlanan çevresel etki değerlendirilmesi raporunun Çevre ve Su Bakanlığı tarafından açıklanması bekleniyor.

Rusçuk-Veliko Tırnovo otoyolunun, 2021 - 2022 yıllarına kadar hazır olması bekleniyor.

2018 yılı Struma Otobanı için belirleyici olacak. Önümüzdeki yıl Kresna ve Sandanski arasındaki Struma Otobanı Lot 3,3'ün 6 ay erken olarak 2018 yılının Kasım ayında hazır olması bekleniyor.

Yol Altyapısı Ajansı (APİ) yönetimi, Struma Otobanı projesinin en zor olan Kresna Geçidi'nden geçen kesiminin de önümüzdeki çalışma planına dahil edilmesi için azimle çalışıyor. Önümüzdeki yıl en geç Mart ayının sonuna kadar proje tasarımını, inşaatını ve inşaat denetimini yapacak firmaların seçimine ilişkin ihale prosedürleri için gerekli tüm evrakların hazır olması lazım. En geç 30 Nisan 2018 tarihine kadar ihale prosedürlerine başlanması planlanıyor ve itiraz edilmediği takdirde Ağustos'un sonunda proje tasarımını, inşaatını ve inşaat denetimini yapacak firmaların seçimi yapılmış olmalıdır.

Bakanlık için Sofya-Kalotina arasındaki otoyolun modernize edilmesine ilişkin proje önemlidir. Bakanlığa göre bu otoyol Balkan ülkeleri arasında bağlantılar açısından çok önemlidir. Kalotina Sınır Kapısı-Slivnitsa arasındaki kesimde hazırlık çalışmaları başladı. Bu otoyol inşasının Boyko Borisov'un kurduğu üçüncü hükümetin dönemine damga vuracak projelerden biri olduğuna vurgu yapılıyor.

İkinci bir yol inşasıyla Pomorie-Aheloy yolunun yeniden yapılandırılması ve trafik akışının şehir dışına yönlendirileceği Aheloy'un çevre yolunun inşası trafik güvenliğinin arttırılması için önemlidir. 2018 yılında Pomorie çevre yolu inşaatına başlanması da bekleniyor.


DİĞER HABERLER