Hitrino tren kazası mağdurları için 2 milyon levaya yakın bağış toplandıÇarşamba, 28 Aralık 2016

Hitrino tren kazası mağdurları için 2 milyon levaya yakın bağış toplandı Şumnu'ya bağlı ilçe merkezi Hitrino (Şeytancık) köyünde meydana gelen tren kazası mağdurlarını desteklemek için Bulgaristan Kızılhaç Örgütü'nün (BÇK) aracılığıyla toplanan 2 bin milyon levaya yakın bağışların dağıtımına başlandı. Bu amaçla Kamu Konseyi'nin mali desteğin yönetimine ilişkin bir program hazırlaması bekleniyor. Kamu Konseyi'nde Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, Hitrino Belediye Başkanı Nuriddin Basri, kilise ve müftülüğün temsilcilerinin yanı sıra kamu medyalarının temsilcileri de yer alıyor. SMS ile yapılan bağışların miktarı 1 milyon 27 bin leva, banka aracılığıyla yapılan bağışların miktarı ise 923 bin leva.

BÇK Başkanı Hristo Grigorov, devlet radyosuna verdiği demeçte şu ana kadar bu Kamu Konseyi'nin kararı olmadan tek bir stotinkanın dahi harcanmadığına dair kanaat getirdi.

Grigorov, "Hitrino'da ciddi bir ihtiyaç analizi yapıldıktan sonra Kamu Konseyi, kamuya açık olacak ve basına gönderilecek protokoller imzalayarak, bu kaynakların harcanmasına ilişkin karar alacak. Böylece bağışta bulunan vatandaşlar, bağışlarının başka bir amaç için kullanılmadığını bilecek" diye izah etti. BÇK Başkanı, bağışların daha efektif kullanılması için devlet kurumlarının eşgüdüm içinde çalışması gerektiğini kaydetti.

Hitrino Kamu Konseyi Sekreteri Svetoslava Borisova, "Hitrino sakinleri belki de manevi desteğe büyük ihtiyaç duyuyor. Onlar için bu zor zamanda tüm Bulgaristan halkının birleşmesi son derece önemli birşey. Sonra da onların gıdaya ihtiyacı var" dedi.

Borisova, "Belediye'nin hesabına yapılan bağışlarla oluşturulan kamu yemekhanesinde her gün tüm köy sakinlerine sıcak öğle yemeği ikram ediyoruz, çok sayıda gıda bağışları yapılmaya da devam ediyor" diye anlattı.

Bazı mağdurlar seyyar evlere yerleştirilirken bazıları da kış mevsimi olduğunu dikkate alarak, yakınlarının yanına yerleşiyor. Seyyar evlerde iki oda, küçük mutfak ve tuvalet bulunuyor.

Hitrino sakinlerinden Stefan Stefanov'un ifadelerine göre köy halkı arasında görüş ayrılığı giderek büyüyor ve kendi deyişiyle vicdansız bazı köy sakinlerinin hareketlerinden dolayı sürtüşmeler ortaya çıkıyor. Trajedinin yaşandığı günde yerlilere ve itfaiye-kurtarma ekiplerine yardımcı olan Stefanov, komşularının tutumundan incindiğini ve hatta kırıldığını ifade ederek, şu ana kadar hiç kimsenin kendisine yardımından dolayı bizzat teşekkür etmediğini söyledi.

Stefanov, "Şu anda Hitrino'da yaşamayan insanlar gıda malzemeleri almak için bekleyenlerle birlikte sıraya diziliyor, gözyaşı döküyor, yardım için yalvarıyor. Oysa ki, bu insanlar Hollanda, Almanya'da çalışıyor. Onlar birden bire buraya geldi. Söyleyecek söz bulamıyorum" diye anlattı.

Hitrino köyünde 10 Aralık'ta meydana gelen ağır tren kazasında 7 kişi hayatını kaybetti. O zaman yük treninin raydan çıkması sonucunda doğalgaz yüklü tanklar evlere yakın yerlerde patlayarak, büyük hasarlara yol açtı. Yaralanan kişiler hala tedavi görmeye devam ediyor ve ayağa kalmaya çalışıyor.


DİĞER HABERLER