Hocalı Katliamı Bulgaristan'da anıldıCuma, 24 Şubat 2017

Hocalı Katliamı Bulgaristan'da anıldıAvrupa-Azerbaycan Topluluğu ve Sofya Üniversitesi Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği anma programı başkent Sofya'da yapıldı.

Azerbaycan'ın Sofya Büyükelçisi Nergiz Gurbanova konuşmasında "Katliamın 25. yılında şehitlerimizi anarak bu zulümleri kimsenin unutmasını istemiyoruz." dedi.

Gurbanova AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Aradan belirli bir zaman geçmiş olmasına rağmen soykırım olarak nitelediğimiz bu katliamın kanlı anıları hafızamızdan silinemez. Avrupa'da 12 devlet ve ABD'nin 20 eyaleti bu olayları 'katliam' olarak nitelendirerek, onları kınamıştır." ifadelerini kullandı.

O dönemde yaklaşık 2 bin 500 kişinin yaşadığı Hocalı'yı kuşatan Ermeni askerlerinin halkı kurşuna dizdiğini hatırlatan Gurbanova, "Olaylar sırasında aralarında kadın ve çocukların da olduğu 630 kişi öldürülmüş, bin 275 kişi rehin alınmış, 150 kişinin de halen kayıp olduğunu biliyoruz. Şehitlerin 56'sı işkence edilerek vahşice öldürülmüştür." diye konuştu.

Programda söz alan Gazeteci Yazar Jenn Purt da kaleme aldığı ve tamamen gerçek tanıklık hikayelerinden oluşan "Hocalı'da Savaş Suçlarının Görgü Tanıkları" adlı kitabının tanıtımını yaptı.
Purt, kitabı için görüştükleri görgü tanıklarını dinleyen çevirmenlerin duygularına engel olamayıp ağlama molası aldıklarını söyledi.

Program, Hocalı katliamını konu alan "Sonsuz Koridor" filminin gösterimiyle devam etti. Filmin ardından katliamda hayatını kaybedenler için ikramda bulunuldu.


DİĞER HABERLER