Hocazade Mehmed Muhyiddin Efendi ödülleri görkemli bir tören ile sahiplerine sunulduCuma, 09 Aralık 2022

Hocazade Mehmed Muhyiddin Efendi ödülleri görkemli bir tören ile sahiplerine sunuldu

Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftülüğü Yüksek İslam Şurası, ülkenin ilk Başmüftüsü Hocazade Mehmed Muhyiddin Efendi’nin adına verdiği yıllık İslam dininin geliştirilmesini katkı ödüllerini törenle sahiplerine dağıttı.

Başmüftülükten yapılan açıklamaya göre, ödül töreninde Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Başmüftü yardımcıları  Ahmet Hasanov, Beyhan Mehmet, Murat Pingov, Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik ve bölge müftüleri hazır bulundular.  

Törenin resmi konukları arasında Bulgaristan Cumhuriyeti Başsavcısı İvan Geşev, Başsavcı Yardımcısı Borislav Sarafov, Başsavcı Sözcüsü Siyka Mileva, Kültür Bakanı Prof. Dr. Velislav Minekov, Kültür Bakan Yardımcısı Prof. Prof. Dr. Plamen Slavov, Vızrajdane (Yeniden Doğuş) Partisi Meclis Grubu Başkanı Kostadin Kostadinov, milletvekilleri, Sofya Bölge Valisi Mitko Mihaylov, T.C. Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Azerbaycan'ın Sofya Büyükelçisi Hüseyn Hüseynov, ülkedeki dini toplulukların temsilcileri yer aldılar.

Yüksek İslam Şûrası Başkanı Vedat Ahmet ve Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, misafirlere yönelik selamlama konuşması yaptılar.

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı'nın törende hazır bulunanlara hitaben şunları söyledi: “Bu gece bizim için sadece tören olması açısından değil, farklı dini inanç ve görüşlere sahip insanları bu salonda bir araya getirebildiğimiz için bir bayramdır. Bundan çıkaracağımız ders, nasıl insan olurlarsa olsunlar iyiliğin insanları bir araya getirdiğidir. Bu akşam hayatımıza örnek olabilecek insanların hikayelerini izleyeceğiz. İyilik yapmak insanlığı kurtaracaktır. İyilik yapmak için mutlaka zengin olmanız gerekmez. İyilik yapmak için kocaman bir kalbe sahip olmalısın. Bu insanlar bize o kadar zengin olmayabileceklerini, ama iyilik yapma fırsatları olduğunu göstermek için geliyorlar. Bu düşünce doğrultusunda içinde her birimiz, yaşadığımız toplum, ülkemiz, insanımız için neler yapabileceğimizi düşünmemiz iyi olur. Sonuçta bu dünyadan giderken ne aldığın değil, ancak ne bıraktığın çok önemlidir. Bizden önce de daha fazla mala, mülke sahip olan insanlar vardı. Onlar gittiler. Malları gitti. Ancak onların geride bıraktıkları iyilikler kaldı”.

Yüksek İslam Şûrası Başkanı, konuşmasında Bulgaristan'ın ilk Başmüftüsü Hocazade Mehmed Muhyiddin Efendi'nin bu yıl 100. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Şumnu Medresetü'n-Nüvvab  okulunun kurucuları arasında yer aldığını hatırlattı.

Vedat Ahmet, “Zor zamanlarda yaşıyoruz. Dünya krizlerin pençesindedir. Ülkemiz de onlardan izole değildir. Bizden sadece birkaç yüz kilometre uzakta binlerce kişi, firavunun ölümünden ders almayan kendini unutan zalimlerin tutkularıyla körüklenen Ukrayna savaşının kurbanıdır. Böylesine zor bir anda Yüksek İslam Şurası, iyi işler yapan ve hak, iman, eğitim gibi kutsal değerleri korumaya çalışan insanları öne çıkararak topluma umut ve güven aşılamaya çalışıyor. Onların Müslüman toplumunun, dolayısıyla tüm Bulgaristan toplumunun gelişimine katkıları vardır” dedi.

Gazeteci ve yayıncı Muzekki Ahmet’e Hocazade Mehmed Muhyiddin Efendi Onur Ödülü verildi. Ödülü Yüksek İslam Şûrası Başkanı Vedat Ahmet takdim etti.  Muzekki Ahmet ödülü, Başmüftülüğün faaliyetlerinin ve Bulgaristan'daki Müslüman toplumunun sorunlarının basında yer almasına yaptığı uzun vadeli katkılardan dolayı aldı.

Eski öğretmen ve imam, Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesi mezunu, esas olarak Razgrad (Hezargrat) ili İsperih ilçesi Todorovo köyünde görev yapan Yusuf Hacı İsmail de ödüllendirildi.  Yusuf Hacı İsmail, asırlık geleneklerimizin korunması ve yeni nesillere aktarılmasına katkılarından dolayı ödüle aday gösterildi.

Razgrad Bölge Müftüsü Mehmet Ala tarafından kabul edilen onur plaketi, Başsavcı İvan Geşev tarafından takdim edildi.

Başsavcı, ödülü takdim ederken, “Bu ödülü iyi bir adama takdim etmek benim için bir onurdur! Bu gece verilen ödüller, Bulgaristan'ın farklı dinlere mensup insanların yüzyıllardır hoşgörü ve anlayış içinde yaşadığı bir yer olduğunu gösteriyor. Bu durum, burada iyi insanların yaşadığını gösteriyor! Elbette tüm bunların sürdürülmesi gerekiyor. Dini inancı olan biri olarak, dindar kişilerin kötü insan olamayacağına ve mutlaka iyilik yaptığına inanırım” diye kaydetti.

Pazarcık (Tatar Pazarcık) ili Sırnitsa ilçesi Sırnitsa kasabasında uzun süredir Yıllık Kur'an Kursu öğreticiliği yapan Mevlüde Fere, ülkenin ilk Başmüftüsü Hocazade Mehmed Muhyiddin Efendi’nin adına verilen ödülle onurlandırıldı.

Ödülü, Kültür Bakanı Prof. Dr. Velislav Minekov takdim etti. Bakan,  Mevlüde Hoca’ya ödülünü şu sözlerle takdim etti: “Şimdiye kadar olduğunuz gibi onurlu olun! İmanın umut getirdiğini unutmayın! İman ahlak getirir”.

Mevlüde Fere, “Bugün bu ödül töreninde yer almamı nasip eden Allah'a şükrediyorum, beni bu ödüle aday gösterenlere teşekkür etmek istiyorum! Geçen yıllar boyunca memleketimde İslami eğitim adına çalışabilmem için beni destekleyen herkese ve benim dayanağım olan eşim Ahmed'e teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Vratsa (İvraca) ili Byala Slatina ilçesi Popitsa köyünden imam  İsmail İsmailov da zor bir coğrafyada İslam dininin gelişmesine yaptığı katkılardan dolayı Hocazade Mehmed Hayreddin Efendi ödülüne layık görülenler arasındaydı. Onur plaketi, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök tarafından takdim edildi.

İsmail İsmailov, bölgede cami inşa etme konusunda Başmüftülükten gördüğü yardım ve destek için teşekkür etti.

Büyükelçisi Sekizkök, ödülü takdim ederken bugün tüm Avrupa'da ihtiyacımız olan şeyin kesinlikle İsmail Hoca gibi insanlar olduğunu vurguladı.

Büyükelçisi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuzeybatı Bulgaristan’ı ziyaret ettiğimde bir yanda muhteşem doğayı ve Tuna Nehri'ni, diğer yanda nüfusun azaldığını gördüm. Bu bölgenin tekrar canlanacağına ve bunun temelinde sönen ateşi yeniden alevlendirmek için yılmaz bir ruhla çalışan İsmail Hoca gibi değerli insanların yatacağına yürekten inanıyorum. İsmail Hoca hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar tarafından sevilen ve saygı duyulan biridir. Hem Balkanlar'da hem de Avrupa'da onun gibi insanlara ihtiyacımız var”.

Bulgaristan'da hoşgörünün en büyük destekçilerinden biri olan Doç. Dr. Mihail Ivanov da Müslüman toplumun gelişimine yaptığı katkılardan dolayı ödüle layık görüldü. Toplumun ileri geleni, insan hakları savunucusu ve eski Cumhurbaşkanı Dr. Jelyu Jelev’in eski danışmanı. Doç. Dr. İvanov, Başmüftülüğün kurumsal gelişimine uzun vadeli katkısı ve Bulgaristan'daki Müslüman toplumun sorunlarına duyarlılık göstermesi nedeniyle ödüle aday gösterildi.

Doç. Dr. İvanov, törende yaptığı konuşmada, “Bu ödül, benim için bu son derece yüksek bir onurdur. Geçen 30 yıl bana sadece Bulgaristan'da değil, ülke dışında da Müslümanlar arasında samimi dostluklar kazandırdı. Bulgaristan devletinin ve devlet kurumlarının hazır bulunan temsilcilerine Bulgaristan'daki Müslüman toplumuna din hizmetleri sunma görevini yerine getirebilmesi için Başmüftülüğün sorunlarıyla daha fazla ilgilenmelerini tavsiye ediyorum. Aynı zamanda ne yazık ki geçen yıllarda olduğu gibi devlet ve siyasetçiler Başmüftülüğün iç meselelerine müdahale etmemelidir. Din, Allah'ın evidir. Orada siyasete yer yoktur” dedi.

2017 yılında alınan kararla oluşturulan Hocazade Mehmed Muhyiddin Efendi ödülleri, 8 Aralık 1910'da göreve başlayan Bulgaristan'ın ilk Başmüftüsü Hocazade Mehmed Muhyiddin Efendi adına verilir.

Ödülün amacı, üstün başarılara imza atan ve ülkedeki Başmüftülüğün ve Müslüman toplumunun gelişimine katkıda bulunan kişilerin kamuoyu tarafından takdir edilmesi ve eylemlerinin yaygınlaştırılmasıdır.

Açıklamada, “Bu şekilde toplumumuzda kendimize düstur edineceğimiz daha iyi örneklerin oluşmasına katkıda bulunacağımıza inanıyoruz” denildi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER