HÖH, "Anadil konusunda yine herkes Hak ve Özgürlükler Hareketi'ne karşı!"Salı, 26 Nisan 2016

HÖH, Bulgaristan Parlamentosu'nda ikinci okumada kabul edilen Seçim Yasası hakkında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) şu açıklamada bulundu:
"Seçim kampanyaları sırasında Bulgarca'nın dışında başka dilin kullanılması yasağının kaldırılması teklifi, Hak ve Özgürlükler Hareketi Parlamento Grubu adına Genel Başkan Mustafa Karadayı tarafından yapıldı. "Seçim kampanyasının Bulgarcanın dışında, başka bir dilde sürdürülmesi durumunda Bulgarca çeviri yapılır" şeklindeki teklif, Bulgaristan Meclisi'ndeki tartışmaları yine alevlendirdi. Aşırı sağcı ‘Yurtsever Cephe' ve ATAKA partileri milletvekilerinin agresif ve saldırgan tavırlarıyla dikkat çektiler. ATAKA partisi milletvekili İlian Todorov HÖH milletvekillerine doğru dönerek ‘Türkçe konuşmak istiyorsanız, Türkiye'ye gidin' sözlerini sarf etti.

Diğer parlamento gruplarına üye milletvekilleri geleneği bozmayarak, azınlık haklarını ilgilendiren konularda yine tek parça gibi oy kullandı ve bu şekilde, bu Anayasa ve Avrupa karşıtı yasak, Seçim Yasası'ndaki yerini korumuş oldu. Bulgaristan'ın, Birleşmiş Milletler'in Ulusal Azınlıkların Korunmasına İlişkin Çerçeve Sözleşmesini imzalamasına rağmen, Venedik Komisyonu'nun ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT), Bulgar hükümetine defalarca yaptıkları anadilin serbest bırakılması uyarılarına rağmen, Bulgar Parlamentosu hiç oralı olmadı ve azınlıkların siyasi haklarının güvence altında olmasını redetti."


DİĞER HABERLER