HÖH Başkanı Lütfi Mestan: "Seçimlerde ikamet şartı için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağız"Cuma, 28 Şubat 2014

HÖH Başkanı Lütfi Mestan: Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Merkez Konseyi toplantısında parti Başkanı Lütfi Mestan, "Eğer AP Milletvekilliği seçimlerinde Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) ve Reform Blok, Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partilerinin toplam oylarından daha fazla oy toplarsa biz kamuoyu görüşlerinde değişiklik olduğunu ve erken Genel Seçimler yapılması için koşulların var olduğunu kabul edeceğiz. Fakat bu böyle olmazsa, erken seçim isteyenlere soruyorum, `Çoğunluğu temsil etmeksizin ne üzerine erken seçim isteyecekler ve yönetim dönemi fikri ne olacak?`"diye yorum yaptı. Mestan, "Bizim tek amacımız idarede olmak değil, fakat iradeci yaklaşımlardan da uzak duracağız. İktidara alternatif olup olmamak, arzuya değil, siyasi gerçeğe dayanan bir durumdur" dedi.

Oreşarski hükümetini oluşturan BSP ve HÖH partileri olarak Nikolay Barekov'un Sansürsüz Bulgaristan partisi, ATAKA ve Bulgaristan'ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe (NFSB) gibi milliyetçi partilere verilen oyları istemediklerini belirten Mestan, Boyko Borisov'un bu partilerin topladığı oyları isteyip istemediğine dair retorik soru yöneltti. BSP ve HÖH partilerinin aşırı radikal, sistem dışı partiler değil de, demokratik ve sistemli partiler olduğunu savundu. Siyasi ağırlığın BSP-HÖH ve hükümete alternatif olduklarını iddia eden GERB-Reform Blok partilerinin oy oranlarına göre ölçülmesi gerektiğini söyledi.

Belirttiğine göre gündemi değiştirip kamuoyunun dikkatini hükümetin politikasına odaklanmaktan başka yöne çekme maksadına rağmen hükümet yönetim programını uygulamaya devam ediyor. Bu kış hükümete karşı hiçbir sosyal protesto yapılmadığına dikkat çeken Mestan, bunun da hükümetin vaat ettiği sosyal adalet ve devletin rolünün hissedilmesi sorumluluğunu yerine getirdiği anlamına geldiğini düşünüyor. HÖH lideri, "Başarılı sosyal politikası ekonominin işlevidir. Birkaç ay önce AP Milletvekilliği seçimlerinden elde edilen sonuçların Oreşarski hükümetinin dönemiyle ilgili soruyu haklı kılacağını söylemiştik. Biz siyasi sürecin bu yönde gelişmesini beklemiyoruz" diye belirtti.

Mestan, HÖH partisinin Anayasa Mahkemesi'ne Seçim Yasası'nda ikamet şartının getirilmesiyle ilgili metnin seçim hakkının sınırlandırılması veya bu şartın uygulanması şeklinin gerçekte oy kullanmayı yasaklamasına yol açmasına izin verilip verilmediği yönünde yorumlu karar çıkartması talebinde bulunacağını bildirdi. Başvuruda bulunmak için gerekli 48 imzanın Seçim Yasası'nın Devlet Gazetesi'nde yayınlanmasından sonra toplanacağı belli oldu. HÖH partisi dışındaki 12 milletvekilinden imza alamazsa, Mestan Cumhurbaşkanı'na Anayasa Mahkemesi'ne başvurması için talepte bulunacak. HÖH Başkanı, "Ulusu birleştiren bir figür olarak Cumhurbaşkanı'nın Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasını bekliyorum. Çünkü Sayın Rosen Plevneliev tüm Bulgaristan vatandaşlarını temsil ediyor. Onlara AB ilkelerine ve Anayasa'ya aykırı olan bu ikamet şartı uygulaması kapsamındaki vatandaşlar da dahil" diye konuştu.


DİĞER HABERLER