HÖH, Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı'na ilişkin hükümet programını destekleyecekPazartesi, 24 Nisan 2017

HÖH, Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı'na ilişkin hükümet programını destekleyecek Cumhurbaşkanı Rumen Radev, GERB partisine hükümet kurma görevini vermeden önce bugün Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi ile istişarelerde bulundu.

İstişareden sonra basına açıklamada bulunan HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı,"HÖH, Bulgaristan'ın 2018 yılında Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı görevinin sonuna kadar uygulanacak ortak bir hükümet programıyla yönetilmesini istiyor" diye belirtti.

Hatırlatmak gerekirse, Cumhurbaşkanı, 44.Halk Meclisi'nde yer alan partilerle istişarelere başladı. Radev, ilk olarak İrade Partisi Genel Başkanı Veselin Mareşki ile görüştü. Mareşki, Bakanlık talebinde bulunmaksızın iktidara davet beklediğini açıkladı.

Karadayı, "Bizler parti olarak pozisyonumuzu açıkladık ve pozisyonumuz da şudur ki, bu şekilde oluşturulan 44. Halk Meclisi'nde sorumlu ve sistemli siyasi güçlerin Bulgaristan'ın 2018 yılında AB Konseyi Dönem Başkanlığı'na ilişkin ortak bir hükümet programı hazırlaması ve bu hükümet programı etrafında Meclis'te çoğunluk oluşturulması gerekir" diye kaydetti.

HÖH Başkanı, Cumhurbaşkanı ile istişare toplantısında HÖH partisi olarak ille de gelecek iktidarda yer almayı ısrar etmediklerinin altını çizdiğini belirtti.

HÖH Başkanı, Avrupa'daki sistemli partilerin radikalizme ve milliyetçiliğe karşı birleştiğini ve Bulgaristan'ın bu konuda istisna olmaması gerektiğini söyledi.

Karadayı, "Bizler görüşümüzü beyan ettik ki, toplumda nasıl bir etkisi olursa olsun, her türlü radikalizm ve aşırı milliyetçilik hiçbir şekilde desteklenmemesi gerekir" diye yorum yaptı.

Karadayı, bu durumun Birleşik Krallık ve Brexit sonrası eski UKIP Lideri Nigel Farage'ın parti yönetiminden çekilmesinin yanı sıra Avusturya ve Hollanda'da yapılan seçimlerden sonra da görüldüğünü ve bu Avrupa değerlerinin Bulgaristan'da da paylaşılması gerektiğini söyledi.

Birleşik Vatanseverler Koalisyonu'nun iktidarda yer almasının HÖH partisinin önünde aşılmaz bir engel olup olmadığı sorusuna Karadayı, "Bizler ve kendini sistemli bir parti olarak tanımlayan tüm siyasi partilerin, iktidarda yer alması dahi her hangi bir aşırı milliyetçiliği ve radikalizmi hoşgörü ile karşılamaması gerekir" diye cevap verdi.

HÖH Başkanı, kimin kendisini nasıl tanımladığı ve adlandırdığı fark etmeksizin bu tür oluşumların başka bir şekilde değerlendirildiği AB Konseyi raporlarının okunmasını tavsiye etti.

Karadayı,"Aşırı milliyetçilik ve radikalizm hoşgörü ile karşılanmamalı" diye birkaç kez tekrarladı.

Karadayı, HÖH'ün tüm partiler tarafından öncelik olarak beyan edilen Bulgaristan'ın 2018 yılında AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nın sonuna kadar ortak bir hükümet programını desteklemeye hazır olduğunun altını çizdi.

HÖH Başkanı, "Doğru olan başkanlık dönemine ilişkin bir hükümet programı hazırlanmasıdır, başkanlıktan sonra ise hangi yöne hareket edileceğine karar verilecek" diye ifade etti.


DİĞER HABERLER