HÖH, DANS’tan "altın pasaport" işlemlerinin incelenmesini istediCuma, 07 Ocak 2022

HÖH, DANS’tan

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, Devlet Milli Güvenlik Ajansı’ndan (DANS) yabancılar tarafından "altın pasaport" olarak da bilinen iş yatırımı karşılığında Bulgaristan vatandaşlığı alma prosedürü konusunda kapsamlı bir inceleme yapmasını istedi. 

Bugün (07.01.2022) HÖH Başkanı Mustafa Karadayı, HÖH Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev ve HÖH milletvekilleri Delyan Peevski ve Tsvetan Ençev, DANS’a ihbarda bulundular.

HÖH temsilcileri, yatırım karşılığı vatandaşlık verme uygulamasının yürürlüğe konulduğu 2013 yılından beri şu ana kadar gerçekleştirilen her prosedürün araştırılmasını istedi.

HÖH, ancak bu şekilde, kamu çıkarlarını korumakla görevli meşru devlet kurumları tarafından kapsamlı bir inceleme yapılarak, "altın pasaport" olarak da bilinen yatırım yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı elde etmede izlenen yasal prosedürlerin ihlal edilip edilmediğinin tespit edilebileceğine ve konuyla ilgili ülkede kamuoyunda, siyasi ve medya ortamındaki spekülatif iddiaların çürütülebileceğine inanıyor.

HÖH’ten yapılan açıklamada, “Yasal prosedürlerin ihlal edildiği tespit edilirse, ihlalcilerin cezalandırılması için gerekli işlemler yapılmalıdır” denildi.

Açıklamada, “Yetkili makamlarca tam ve kapsamlı bir denetimin gerçekleştirilmesiyle ülkedeki bazı medya ve oligarşi çevrelerin aynı konuda spekülasyon yapmasına son verilecektir” diye belirtildi.


DİĞER HABERLER