HÖH erken genel seçime gidilmesinden yanaPazartesi, 27 Haziran 2022

HÖH erken genel seçime gidilmesinden yana

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, bugün Başbakan Kiril Petkov'un Halk Meclis Başkanlığına mevcut hükümetin istifasını sunmasının ardından yeni bir hükümet kurma görevini devretmek için meclis gruplarıyla istişarelere başladı. İlk önce GERB-SDS İttifakı temsilcileriyle toplantı gerçekleştiren Radev, ardından üyelerinin çoğunluğunu Türklerin ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi temsilcileriyle de bir araya geldi.

HÖH Meclis Grubu temsilcileri, erken seçime gidilmesinden yana olduklarını bildirdiler.

Radev, HÖH temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda şunları kaydetti: “HÖH'ün etnik barış konusunda sorumlu tutumu bir gerçektir. Gerçek şu ki, kriz zamanlarında her zaman diyalog çağrısı yaptınız. Ancak Bulgaristan, yolsuzlukla mücadele ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesinde tüm siyasi partilerden tutarlı çabalar bekliyor. Umarım partiniz bu zorluğun üstesinden gelmenin yüksek risk taşıdığının farkındadır".

Bundan önce Değişime Devam (PP) partisi ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakı bugün Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda yapılan istişare toplantılarına katılmayacaklarını açıkladı. Siyasi güçler, bunun sebebi olarak ilgili Meclis komisyonunda ikinci okumada devlet bütçesini güncelleme tasarısının oylanmasını gösterdiler.

Radev, “Sizler seçmenlerinize yakın duruyorsunuz ve onların endişelerini biliyorsunuz - artan fiyatlardan, devam eden savaştan kaynaklanan endişeler. Bu krizler tek bir siyasi güç tarafından çözülemez. Tüm Bulgaristan vatandaşlarının çıkarına çalışmak için alınan kararlarda siyasi liderlerin rolünün ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Önemli birliklerin üyesiyiz, oradan daha da fazla destek bekliyoruz. Bulgaristan kurumlarından üyeliğimizin sunduğu her fırsatı değerlendirecek ve Bulgaristan'ın AB'nin kenarında kalmasına izin vermeyecek şekilde çalışmalarını bekliyoruz. Bu, daha birleşik bir dış politikaya sahip olmamız gerektiği anlamına gelir” diye vurguladı.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, mevcut siyasi krizin kendi deyişiyle, yalan ve nefrete dayalı bir siyasetin doğal bir sonu olduğunu söyledi.

Karadayı, “Koalisyon, değerlere ve politikalara değil, inkar temeline dayanıyordu ve tüm ideolojisi yalanın temeliydi. Biz Halk Meclisindeki partiler olarak son hükümetin yalanlarını ortaya çıkarmaya çalıştık. Siyasi kriz bu durumdan kurtulmak için bir şans veriyor. Başarısız olan hükümet, Bulgaristan vatandaşlarının sorunları hakkında muhalefetle diyalog kurmayı reddetti, ancak daha sonra mevcut iktidar çoğunluğu içinde de diyaloğun reddedildiği ortaya çıktı. Kendilerine değişim diyorlar ve "doğru insanlar" tarafından yapılırsa Anayasa'yı ve yasaları çiğnemenin normal bir uygulama olduğunu öne sürmeye çalıştılar” diye belirtti.

Milletvekili, “Kanaatimizce Bulgaristan'da kesin bir Avrupa-Atlantik çizgisinde politika yürüten bir hükümete sahip olmak için bu parlamentoda homojen bir çoğunluğa ulaşmak için bir diyalog bulmak zor olacak. Siyasi partilere sorumluluk yüklemeleri üzere tekrar seçmenlere dönmeliyiz. Ve bir sonraki meclise kin ve inkarla değil, tam tersine – değerlerimiz, hedeflerimiz ve devlet için önceliklerimizle girmeliyiz" diye açıklık getirdi.


DİĞER HABERLER