HÖH, Fransa’nın AB Konseyi Başkanlığı’nın Kuzey Makedonya hakkındaki önerisini Meclise sunduPerşembe, 23 Haziran 2022

HÖH, Fransa’nın AB Konseyi Başkanlığı’nın Kuzey Makedonya hakkındaki önerisini Meclise sundu

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, dün Meclis Genel Kurulunda yapılan güvensizlik oylaması ile Kiril Petkov hükümetinin düşürülmesinin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Kuzey Makedonya ve Arnavutluk'un AB üyeliği için bir müzakere çerçevesi taslağı olan Fransa’nın Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'nın önerisinin onaylanmasına ilişkin Meclis Başkanlığına bir karar taslağını sunduk” diye bildirdi.

Karadayı, “Güven oyu verdiğimiz bu bakanlar bu yönde hiçbir şey yapmadılar. Sürekli Brüksel'de bir, Bulgaristan'da tersini söyleyerek bu süreci engellemeye çalıştılar” diye ekledi.

Siyasi lider, “Balkan ülkelerinin Avrupalı geleceği Bulgaristan için vazgeçilmez bir öncelik olmalıdır. Fransa’nın AB Konseyi Başkanlığı döneminde Batı Balkan ülkeleri için niteliksel olarak yeni bir aşamaya gelindi. Bu noktadan hareketle, karara bağlanabilmesi için önerinin Halk Meclisine sunulmasına yönelik gerekli şartı yerine getirmiş bulunuyoruz” diye açıklık getirdi.

HÖH Meclis Grubu Başkanı, “Halk Meclisinin bir teklif olmadan karar vermesini bekleyeceğimize dair tüm bu söylentiler, giden hükümetin başka bir taklididir” dedi.


DİĞER HABERLER