HÖH Genel Başkanı Delyan Peevski: Tüm Avrupa-Atlantik liderlerini Bulgaristan'ın geleceği hakkında bir görüşme başlatmaya çağırıyorumÇarşamba, 12 Haziran 2024

HÖH Genel Başkanı Delyan Peevski: Tüm Avrupa-Atlantik liderlerini Bulgaristan'ın geleceği hakkında bir görüşme başlatmaya çağırıyorum

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Delyan Peevski basına yaptığı açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

 “Erken parlamento seçimleri Bulgaristan vatandaşlarının iradesini açıkça ortaya koymuştur. Şimdi onlara karşı sorumluluk alma zamanıdır. Ülkede istikrarın sağlanması için düzenli bir hükümet kurulmalıdır.

Devlet, Bulgaristan halkı tarafından meşru olarak seçilen partiler tarafından yönetilmelidir ve hiç kimsenin Bulgaristan halkından aldığı meşruiyeti sorgulamaya hakkı yoktur.

Tüm Bulgaristan vatandaşlarının güvenliğini ve huzurunu, iş dünyasının gelişimini ve ülkenin refahını garanti altına almalıyız - bunu halka borçluyuz.

Analistlerin, siyasi yorumcuların, sosyologların medya aracılığıyla Radev'in şahsında yeni bir “mesih” için bir kapı açarak seçmenlerin oylarının değiştirilmesi için koşullar yaratma girişimleri ya aşırı sorumsuzluğun ya da buna aşırı bağımlılığın bir ifadesidir. Ülkeyi talan eden geçici hükümetleriyle, iktidara getirdiği ve daha sonra kendisinin de böyle tanımladığı “şarlatanlarla”, hazinecileri, ipek böcekleri ve kulağakaçanlarıyla Bulgaristan'ı Avrupa-Atlantik yolundan saptırmak ve Putin'e teslim etmek istiyor. Halka, ülkeye neye mal olursa olsun, tek başına iktidara gelmeyi şiddetle istiyor.

Siyasi modelin tükendiği ve yeni bir projeye, yeni bir Kurtarıcı'ya ihtiyaç olduğu yönündeki öneriler, 1990'dan bu yana en büyük değişim girişimine - demokrasinin ve ilkelerinin değiştirilmesine - suç ortaklığı yapmaktan başka bir şey değildir. Demokrasinin alternatifi yoktur. Bulgaristan'ın yerleşik bir Avrupa-Atlantik devleti olma yolunun alternatifi yoktur. Bulgaristan vatandaşlarının güvenlik ve huzurunun alternatifi yoktur.

Ve biz, en istikrarlı Avrupa-Atlantik partisi olarak bunun olmasına izin vermeyeceğiz.

Bulgaristan vatandaşlarının oyları bizi Avrupa-Atlantik değer ve ilkelerini savunmakla yükümlü kılıyor ve bu yükümlülükten sapmayacağız.

Radev'in Üç Mart projesi ile halkın sırtına siyasi bir yönetici olarak binme girişimini daha önce önlemiştik. Şimdi de buna izin vermeyeceğiz ve HÖH lideri olarak bunun garantisini veriyorum.

Siyasi iktidarı seçmenler oylarıyla belirler.

Şimdi sıra siyasetçilerdedir. Seçmenlerin iradesini hayata geçirmelidirler.

Tüm sorumlu siyasi liderleri, istikrarlı bir hükümet kurmak için bir formül bulmak üzere derhal istişarelere başlamaya çağırıyorum.

En büyük siyasi gücün lideri Sayın Boyko Borisov'u ve GERB-SDS'yi, 50. Millet Meclisi'ndeki ilk siyasi güç olarak kendilerine yakışan şekilde bu süreci başlatmaya çağırıyorum.

HÖH için iktidar hiçbir zaman kendi içinde bir amaç olmamıştır ve bu her zaman eylemlerimizle doğrulanmıştır.

Ancak ben kararlıyım: Bulgaristan'ın Avrupa-Atlantik yolundan sapmayacağının temeli ve garantörü olacağız.

Tüm Avrupa-Atlantik parlamenter partilerinin liderlerine sesleniyorum - sorumlu liderler olun ve kişisel ya da parti duygu ve çıkarlarının ülke çıkarlarının üzerinde tutulmasına izin vermeyin. Korkular ve sorumluluktan kaçmak çözüm değildir.

Sayın Borisov, sizden ve tüm Avrupa-Atlantik liderlerinden vatanımızın geleceği hakkında bir görüşme başlatmak üzere davet bekliyorum.

Seçim sonuçları için seçmenlerimize ve tüm Bulgaristan vatandaşlarına bir kez daha teşekkür ediyorum; halkın iradesini yerine getirmek bizim için bir onurdur.”


DİĞER HABERLER