HÖH, GERB partisine 2018 yılına kadar ortak bir yönetim programı teklif ettiÇarşamba, 12 Nisan 2017

HÖH, GERB partisine 2018 yılına kadar ortak bir yönetim programı teklif etti Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı bugün Meclis binasında Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin yönetimi ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra yaptığı açıklamada HÖH'ün GERB'e ülkenin 2018 yılında Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı görevini tamamlayıncaya kadar ortak bir programla yönetilmesi üzere Parlamenter çoğunluk oluşturulması teklifinde bulunduğunu bildirdi. Görüşme GERB Genel Başkanı Boyko Borisov'un ülkenin önceliklerine destek verilmesi konusunda 44. Halk Meclisi'ne giren partilerle yürüttüğü müzakereler kapsamında yapıldı.

Karadayı, "Biz ülkenin AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevinin sonuna kadar yönetilmesine ilişkin bir program hazırlanması ve bu programı destekleyecek Parlamenter çoğunluk oluşturulması teklifinde bulunduk. Bu, HÖH partisinin ülke yönetiminde doğrudan yer alacağı anlamına gelmez" dedi.

Karadayı, bu yönetim formülünün Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında istikrarlı bir yönetim olacağını garanti edeceğini söyledi.

HÖH Başkanı, GERB yönetiminin bu teklifi düşüneceğini söylediğini aktardı.

Karadayı'dan önce açıklama yapan Boyko Borisov, yapılan temaslarda HÖH ve GERB partilerinin siyasi programları arasında benzerlik ortaya çıktığını duyurdu.

Fakat Borisov, iki parti arasındaki ilişkilerin iktidar-muhalefet ilişkileri olacağını dile getirdi.

Borisov, ülke açısından ortak öncelikler konusunda partiler arasında uzlaşmaya varılmasının ülke güvenliğini ve hükümetin çalışmasını sağlayacağını izah etti.

GERB lideri, yarın ırkçı ve aşırı milliyetçi Birleşik Vatanseverler koalisyonu ile yönetim programı konusunda müzakerelerin tamamlanmasını beklediğini bildirdi. Daha sonra müzakere sürecinin koalisyon sözleşmesi ve gelecek hükümet kadrosu aşamasına geçileceğini belirtti.

Bu arada Karadayı, HÖH partisinin aşırı milliyetçilerin iktidarda yer almasına karşı olan pozisyonunu yineledi. Karadayı'nın ifadelerine göre bu durum iktidarın istikrarlı olmasını engelleyebilir.

Borisov ise yeni bir hükümet kurulması gerektiğini ve yeni bir seçimin ülke ekonomisini kötü etkileyeceğini söyledi.


DİĞER HABERLER