HÖH, İTN ve Vızrajdane partileri, Meclis Başkanı Minçev’in görevden alınmasını istediÇarşamba, 15 Haziran 2022

HÖH, İTN ve Vızrajdane partileri, Meclis Başkanı Minçev’in görevden alınmasını istedi

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Böyle Bir Halk Var (İTN) ve Vızrajdane partilerinden milletvekilleri Halk Meclis Başkanlığına, Meclis Başkanı Nikola Minçev'in görevden erken alınmasına ilişkin karar taslağı sundular.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Mecliste basın mensuplarına yaptığı açıklamada İTN Meclis Grubu’nun girişimiyle hazırlanan bu öneriyi HÖH olarak desteklediklerini söyledi.

Karadayı, “Sebep ve gerekçe, Bakan Teodora Gençovska'nın bugün dinlenmesi değil, kuralların ihlalidir” dedi. HÖH lideri, “Bu karmaşık siyasi durumda ufak numaralar yaparak kimseye yardım etmiyoruz” diye ekledi. Karadayı, Halk Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 44. maddesi 4. fıkrasında tartışmaya kapalı, "gizli" olarak işaretlenmiş belgeler olduğunda toplantıların kapalı olarak yapılması gerektiğinin çok açık bir şekilde belirtildiğine dikkat çekti. Siyasi lider, “Bundan önce bir şüphe olsa bile aynı fıkrada Halk Meclisi Başkanının bu belgelerden haberdar olup milletvekillerine ilettiği belirtilmektedir. O, bunu da yapmadı. Üstelik kürsüden bu tür belgelerin olduğu söylenince bu konuyu bir sorun olarak anlamamış gibi davranmaya devam etti” diye yorumda bulundu. Karadayı’nın ifadesine göre, bu Nikola Minçev'in ilk sefer yaptığı bir kural ihlali değildir.

HÖH Başkanı, “Şu anda sandık başına gideceğimiz herkes için açık bir şeydir. Açık bir çoğunluk olmaksızın bütçe güncelleme tasarısı sunuyorlar - çoğunlukla iktidardakilerden gelen bir dizi popülizmle Frankenstein'ın ne ortaya koyabileceği bilinmiyor” dedi.

Halk Meclisi Çalışma Yönetmeliğine göre, Halk Meclisi Başkanı görevlerin yerine getirilmesinde nesnel bir imkansızlık veya sistematik olarak yetkilerini aşması veya sistematik olarak yetkisi dahilindeki yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumlarında milletvekillerinin en az üçte birinin yazılı teklifi üzerine görevden erken alınabilir.  


DİĞER HABERLER