HÖH, koalisyon hükümeti için Meclisteki tüm partilerle görüşmeye hazırPazartesi, 15 Kasım 2021

HÖH, koalisyon hükümeti için Meclisteki tüm partilerle görüşmeye hazır

Resmi olmayan sonuçlara göre, sürpriz bir şekilde erken genel seçimlerde üçüncü parti olarak 47. Dönem Halk Meclisine giren Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, ilk sonuçların açıklanmasından sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada partinin yeni Mecliste temsil edilen tüm siyasi güçlerle koalisyon görüşmeleri yapabileceğini kaydetti.   

İkisi bir arada yapılan seçimlerde aynı zamanda HÖH partisinin ilk Cumhurbaşkanı adayı da olan Karadayı, “Başından beri tavrımız net ve tüm partilerle eşit mesafede diyalog içinde olabileceğimizi defalarca belirttik. 45. Dönem Halk Meclisine giren yeni partilerin hükümet teklif etmesi halinde yeni hükümete koşulsuz destek vereceğimizi söyledik. 46. Dönem Halk Meclisinde hükümeti desteklemek için demokrasinin ve ülkenin devletliğinin geri kazanılması yönünde bir koşul belirledik, çünkü bunlar krizdeler” dedi.

Siyasi lider, bu seçimlerin demokrasiye geçiş döneminin başlangıcından bu yana katılım oranının en düşük olduğu seçimler olduğunu ve nedenlerinin bir analizinin yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Türkiye'de yapılan seçimlere yoğun ilgi konusuyla ilgili Karadayı, temmuz ayında yapılan erken genel seçimlerde de orada kurulan seçim sandıklarında uzun kuyruklar oluştuğunu hatırlattı.


DİĞER HABERLER