HÖH lideri Karadayı: Bulgaristan Büyük Halk Meclisi’nin toplanmasını öneriyoruz!Cuma, 26 Mayıs 2023

HÖH lideri Karadayı: Bulgaristan Büyük Halk Meclisi’nin toplanmasını öneriyoruz!

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Meclis’te basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Devletin toptan çöküşüne tanık oluyoruz!” diye kaydetti.

Siyasi lider, “Olan her şeye çok yazık! Her şey çöküyor - Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasası'na göre tek bir devlet gücü bile normal çalışmıyor - ne yasama, ne yürütme ne de yargı” diye kesin konuştu.

Karadayı, “Herkes herkesin sesini kaydeder! Herkes her türlü ifşa eden malzeme dağıtıyor. Ortaklarımız ve müttefiklerimizin - NATO ve AB'nin gözünde nasıl görünüyoruz?

Çizgi film ülkesine dönüştük” diye vurguladı.

HÖH lideri, “Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasası’nı, ülke yasalarını ihlal edenler, medeni ve insan haklarını ihlal edenler ahlakçı ve ahlaki yargıçlar gibi davranıyorlar” diye kaydetti ve “Bu durumdan çıkış yolu nedir?” diye retorik soru yöneltti.

Karadayı, “Bir buçuk yıl önce HÖH olarak Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasası'nda değişiklik yapılmasını  önerdik. Şimdi yargı reformu için seçim öncesi popülizmin yanı sıra eylemlere de ihtiyaç olduğunu anladıklarını görebiliyoruz. Reformlar, gerçek reformlar, derin reformlar ise Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasası’nda değişiklik yapılmadan gerçekleşemez” diye vurguladı.

HÖH Başkanı, “Dolayısıyla şimdi bu durumda biz HÖH olarak devletin yeniden düzenlenmesini, yani Bulgaristan Büyük Halk Meclisi’nin toplanmasını öneriyoruz” dedi.


DİĞER HABERLER