HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan'a saldıran Oktay Enimehmedov, 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldıÇarşamba, 26 Şubat 2014

HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan'a saldıran Oktay Enimehmedov, 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı Sofya Şehir Mahkemesi, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan'a geçen yıl silahlı saldırı teşebbüsünde bulunan Oktay Enimehmedov'u 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Ölüm tehdidinde bulunmaktan hüküm giyen Enimehmedov, hakkında hazırlanan iddianamenin kanıtlanmadığı gerekçesiyle cinayete teşebbüsten beraat etti.

Mahkeme kararı bugün saat 15.00'ten sonra okundu. Bundan önce sabah yargıçlar iddia ve savunma makamlarının tartışmalarını dinlediler. Kararı imzalayan mahkeme üyelerinden birisi mahkuma verilen ceza konusunda farklı görüşe sahip ve Okta'ya 1 yıl 1 ay hapis cezası verilmesi gerektiğini belirtti.

Savcı, Oktay Enimehmedov'un cinayete teşebbüsten 17 yıl hapse mahkum edilmesini talep etti. Kararın açıklanmasından sonra savcı itiraz hakkını kullanacağını duyurdu.

Toçev, mahkeme sürecinin bitmediğini, henüz ilk adım atıldığını ifade ederek, daha üst mahkemeden farklı karar beklediğini söyledi. Bu davada en zor olan şeyin Enimehmedov'un Doğan'ı öldürmek istediğinin kanıtlanması olduğunu paylaştı. HÖH tarafından cezayla ilgili tepki olup olmayacağı sorusuna savcı bir mahkeme sürecinde daima memnun olmayan taraflar olduğunu dile getirdi.

Enimehmedov'un avukatı öfkenin etkisiyle suç işlediği gerekçesiyle mahkemenin genç hakkında beraat kararı vermesini istedi.

Kendini son savunmasında masum olduğunu ifade eden Oktay Enimehmedov, her şeyi boynunun borcu olduğunu düşünerek yaptığını söyledi.

Sofya Şehir Mahkemesi'nin kararı 15 gün içinde temyiz edilebilir.


DİĞER HABERLER