HÖH partisi bir sosyo-ekonomik önlem paketi hazırlıyorCuma, 15 Nisan 2022

HÖH partisi bir sosyo-ekonomik önlem paketi hazırlıyor

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisinden yapılan açıklamaya göre, HÖH Bulgaristan’da işletmelerle bir dizi toplantı yapmaya başlıyor. HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, partinin vatandaşları ve işletmeleri desteklemek için bir sosyo-ekonomik önlem paketi hazırladığını duyurdu. Tedbirlerin mümkün olduğunca etkili olması için HÖH ve partinin Meclis Grubu yönetimi, işveren örgütleri ve meslek örgütleriyle çalışma toplantıları başlattı.

Onların ilki perşembe günü yapıldı. Karadayı, HÖH Genel Başkan yardımcıları Stanislav Anastasov ve Yordan Tsonev, HÖH’ten Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Avrupa’yı Yenile Grubu üyeleri İskra Mihaylova ve Atice Veli ve Milletvekili Mümün Mümün, Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği (AİKB), Bulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu (KRİB), Bulgaristan İktisat Odası (BSK) ve Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası’nı (BTPP) birleştiren Bulgaristan İşveren Örgütleri Birliği (AOBR)  ile bir araya geldiler. İki saatten fazla süren görüşmenin amacı, HÖH yönetiminin iş dünyasının sorunlarını dinleyerek somut öneriler ve bunları çözmek için önlemler almaktı.

HÖH lideri, “Devlet bütçesi kriz karşıtı değil, ülke olarak Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Planı'nda geç kaldık. Ülkeye normallik getirmeliyiz” dedi.

AP Avrupa’yı Yenile Grubu Başkan Yardımcısı İskra Mihaylova, “Bulgaristan'daki iş dünyasının temsilcileriyle yapılan görüşme son derece önemliydi. Bu görüşme, iş dünyasının karar alma sürecine katılımı konusundaki endişelerimizi yineledi” diye kaydetti.

Mihaylova, “Toparlanma ve Sürdürülebilirlik Planı’nın uygulama, yürütme ve kontrol için açık bir mekanizmaya sahip olmasının çok önemli olduğu konusunda anlaştık. Daha yüksek verim elde etmek için katılımcıların rollerini net bir şekilde dağıtılması gerekir. Operasyonel programların en geç bu yılın sonuna kadar tamamlanmasının, ortaklık anlaşmasının ise en geç 2022 yılının ortalarında iş dünyası ve siyasi partilere tanıtılmasının önemli olduğu konusunda mutabık kaldık” dedi.

Yordan Tsonev, “İşletme sahipleri, Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Planı'nın geciktiğinden, görmedikleri için plan hakkında bilgi sahibi olmadığından yakınıyor. Plan, iş dünyasını değil, devlet idaresini ve bazı büyük şirketleri etkileyecek” diye kaydetti.

Üçüncü endişenin, kriz karşıtı önlem paketinin gecikmiş olmasından kaynaklandığını vurgulayan Tsonev, işletmelerin elektrik desteğinin devam etmesinde ısrar ettiğini açıkladı.


DİĞER HABERLER