HÖH, Türklere zorla verilen Bulgar isimlerinin kütüklerden silinmesini istiyorSalı, 28 Ekim 2014

HÖH, Türklere zorla verilen Bulgar isimlerinin kütüklerden silinmesini istiyorHak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu'nun Bulgarlaştrma Süreci esnasında Türklere zorla verilen Bulgar isimlerinin kütüklerden silinmesinin talep edildiği Nüfus Kayıt Kanunu'nda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi sundu. Partinin tümMeclis Grubu'nun desteklediği kanun değişikliği önergesinin dün Meclis'e sunuldu.

Değişiklik önergesinde Nufüs Kayıt ve İdari Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün (GRAO) Türkçe isimlerini geri alan Bulgaristan vatandaşlarının Bulgarlaştırma süreci esnasında zorla verilen isimlerini kütüklerden silmek zorunda olduğu yazıyor. Bununla birlikte GRAO, isimleri zorla değiştirilmiş ve geri alınmamış 30 Haziran 2001 tarihinden önce vefat eden kişilerin isimlerini geri vermek zorundadır.

Başka bir talep de kanuna medeni durum belgesi ve medeni hal tasdik belgesi çıkarılmasında Nüfus Kayıt ve Hizmetler Sistemi (ESGRAON) ve ona bağlı kütüklerde bulunan, fakat silinmiş kişisel verilerin istenmemesi gerektiğine dair yeni bir fıkra eklenmesidir.

Değişiklik önergesinin gerekçeleri arasında, "Türk Arap isimleri olan vatandaşların idari hizmetler görmelerinde memurların onlara sık sık Bulgarca isimlerini sorduklarına dair ihbarlar almaktayız" diye belirtiliyor. Bu yüzden zorla verilen Bulgarca isimlerin kütüklerden silinmesi istenilerek, vatandaşlardan böyle bir bilgi isteyen memurlara ceza uygulanması talep ediliyor.

Önergenin gerekçesi olarak, "Sonuçta toplumsal vicdan ve ahlak devletin vatandaşların zorla isimlerini aldığı gibi varislerine gereksiz yükümlülükler yüklemeden geri vermesini gerektirmektedir" diye özetleniyor.


DİĞER HABERLER