Hükümet, hastaların yurt dışında tedavi görmemeleri için önlemler alıyorPerşembe, 29 Ocak 2015

Hükümet, hastaların yurt dışında tedavi görmemeleri için önlemler alıyorSağlık Bakan Yardımcısı Dr. Vanyo Şarkov'un Burgaz ziyaretinde hükümetin daha bu yıl radyocerrahi tedavisi görmek için Türkiye'ye gitmek zorunda kalan hastaların tedavisinin hafifletilmesi için önlem alacağı açıklandı.

Dr. Şarkov, 2015 yılı içinde Jessica Programı kapsamında Sofya'daki Sveti İvan Rilski Üniversite Hastanesi'nin Avrupa'da tek, dünyada ise beşinci olan "Siber Bıçak" adlı yeni modern teknolojik donanıma sahip olacağını bildirdi.

Ülkede radyocerrahi veya "Siber Bıçak" adlı teknoloji eksikliğinden dolayı yurt dışında en çok Bulgaristan vatandaşları tedavi görüyor. Sağlık Bakanlığı genelde Türkiye'de radyocerrahi tedavisi görülmesi için izin veriyor, çünkü orada gama ışın bıçağı ile yapılan ameliyatlar 7 ile 8 bin avro maliyetindedir.

Sağlık Bakan Yardımcısı, "Avrupa Birliği destekli projeler sayesinde Varna'da kanser hastalarının bir kısmına uygulanan radyoterapide kullanılan lineer hızlandırıcı cihazın ve ek donanımların yenilenmesini ve daha en az iki "Siber Bıçağı" adlı yeni teknoloji ürünü cihazın alınmasını planlıyoruz. İki yıla kadar Bulgaristan vatandaşlarının yurt dışında ameliyat olmalarını gerektirmeyecek şekilde yeni teknolojik donanımı temin etmeyi umuyoruz" diye belirtti.


DİĞER HABERLER