Hükümet istifa ediyorÇarşamba, 20 Şubat 2013

Hükümet istifa ediyorBaşbakan Boyko Borisov, hükümetinin bugün öğleden sonra istifasını sunacağını açıkladı. Bundan bir gün önce, Salı günü Borisov istifa etmeye niyeti olmadığını duyurarak, Kostov, Stanişev ve Doğan'ın oyununa gelmeyeceğini ve sonuna dek mücadele vereceğini belirtmişti.

Borisov, "Bize bu konumu halk verdi, ancak ben bu gücü halka veriyorum" diyerek geçici Hükümete katılmayacağını bildirdi.

Boyko Borisov, akşam protestoculara elinden geldiği kadar açıklamada bulunduklarını ancak, bundan öte onlar için daha fazla bir şey yapamayacaklarını söyledi.

Borisov,"Sofya'daki Orlov köprüsünü kanlar içinde görmek istemiyorum. Her damla kan bizim için kara bir lekedir. Parlamento'nun çitle çevrili halini görmek istemiyorum. Amacımız bu değildi" dedi.

Boyko Borisov, devletin yeni bir güvenilirlikten ihtiyacı olduğunu belirterek, halkın bundan sonra nasıl yönetileceğine kendileri karar vermelidir diyerek sözlerine son verdi.

GERB milletvekilleri, Başbakan Borisov'un ifadesinden hemen sonra Parlamento'yu terk etti.

Meclis kürsüsüne ilk olarak HÖH milletvekili Hristo Biserov çıkarak, "Ahmet Doğan HÖH Genel Başkanı olduğu sıralarda, GERB yönetiminin büyük başarısızlığa imza atacağını belirtmişti ve buna kimse inanmadı ancak, bugün bu bir gerçek" dedi.

Biserov'un konuşmasından sonra Meclis Başkanı Tsetska Tsaçeva nisap yetersizliği nedeniyle 10 saat ara verme kararı aldı.


DİĞER HABERLER