Hükümet, işverenler ve sendikalar enerji desteği konusunda anlaştıPazartesi, 16 Mayıs 2022

Hükümet, işverenler ve sendikalar enerji desteği konusunda anlaştı

Başbakan Kiril Petkov, Başbakanlık Konutu’nda işveren örgütleri ve sendika temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda yüksek enerji fiyatlarına karşı destek verilmesi konusunda anlaşmaya varıldı. Mayıs ve haziran ayları için destek miktarı megawatt saat başına elektrik fiyatının 200 levanın üzerine olan tutarının  %80'i kadar olacak. Şimdiye kadar destek için öngörülen sınır megawatt saat başına 185,59 levanın üzerindeydi. Doğal gaz ise nisan ayı fiyatlarına göre yapılan artış miktarının tamamının karşılanması öngörülmektedir.

Bu kısa vadeli tedbirlerin yanı sıra gerektiğinde uzun vadeli yardım mekanizmasının düzenlenmesine yönelik mevzuat kararları da hazırlanacak. Bu, piyasa istikrarsızlığı durumunda işletmeler için öngörülebilirlik sağlayacak.

Başbakan Kiril Petkov, Başbakanlıkta basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın 1 Temmuz itibariyle Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı boru hattı inşaatı tamamlanıp boru hattı devreye girsin girmesin Azerbaycan’dan üzerinde anlaşılan yılda 1 milyar metreküp doğal gaz miktarının tamamını alabileceğini yineledi. Bu amaçla olası tüm alternatif yolların kullanılacağı anlaşıldı.

Başbakanlık Konutu’nda yapılan toplantıya Avrupa Birliği (AB) Fonlarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Asen Vasilev ile Enerji Bakanı Aleksandır Nikolov da hazır bulundular.


DİĞER HABERLER