Hükümet kurma denemesi yine başarısız olduÇarşamba, 28 Nisan 2021

Hükümet kurma denemesi yine başarısız olduCumhurbaşkanı Rumen Radev 45. Dönem Halk Meclisi'nin ikinci büyüklükteki partisi olan "Böyle Bir Halk Var" /İTN/ Partisinin Başbakan adayı Antoaneta Stefanova'ya sundu. Stefanova, ortak ilkesi olmayan koalisyonlarda yer almayı red ettikleri gerekçesiyle, yetki dosyasını anında geri iade etti.

BNR'de sözleri aktarılan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, yetkinin iadesi ardından yaptığı açıklamada: "Günümüzdeki krizler gibi dönemlerde Bulgaristan'ın olağan ve iyi çalışan hükümete ihtiyacı vardır. Sizin gerekçelerinizi anlıyorum, çünkü istikrarlı hükümet ilkesiz koalisyon temelinde kurulamaz" dedi.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev şimdi üçüncü kez hükümet kurma yetkisini verecek. Bu görevi kime sunacağı hala belli değil. Son deneme de başarısız olursa, 45. Dönem Halk Meclisi feshedilecek ve Radev geçici teknokrat hükümet tayin edecek.

Cumhurbaşkanı daha sonra yeni genel seçim tarihi beyan edecek.
"Böyle Bir Halk Var" Partisini lideri Slavi Trifonov bir gün önce kabine kurmayacağını beyan etmişti: "Gerekli sayıda milletvekili ve gerekli ortağımız yok. Bu durumda istikrarlı yönetim yolunda çalışacak istikrarlı kabine kuramayız. Bu bir kişinin direksiyon başında arabayı sürmesi, ancak başka kişilere bağlı kalmasına benzer. Böyle durumda kaza kaçınılmaz olacaktır" demişti.


DİĞER HABERLER