Hükümet, tehlikeli barajları önceliklendirecek bir çalışma grubu oluşturuyorCuma, 21 Ocak 2022

Hükümet, tehlikeli barajları önceliklendirecek bir çalışma grubu oluşturuyor

Başbakan Kiril Petkov, basına yaptığı açıklamada, “Tehlikeli barajları önceliklendirmek için bir çalışma grubu oluşturuyoruz” diye açıkladı. Konu, çalışma grubu tarafından ülkemizde su yönetimi için birleşik bir mekanizma ve strateji oluşturma kararının alındığı dünkü hükümet toplantısında tartışıldı.

Başbakanın ifadesine göre, şu anda ülkede Ekonomi Bakanlığının tarafından yönetilen kötü durumda 35 baraj var ve belirsiz belgelere sahip 180 baraj daha onarılıyor.

 Petkov, “Çözülmesi gereken büyük bir kalıtsal problemimiz var” diye belirtti. Baraj duvarı kötü durumda olan Ogosta Barajı’nı örnek veren Başbakanın ifadesine göre, duvarın durumu kritik değil,  ancak acil önlemler alınmazsa, önümüzdeki aylarda kritiklik seviyesi önemli ölçüde artabilir.

Petkov, “Birçok bakanlık bir su havzası veya barajı mülkiyetinde bulunduruyor, ancak bunların ortak yönetimi için ortak bir strateji yoktur” dedi. Başbakanın ifadesine göre, çalışma grubunun görevi, su havzalarının yönetimi için ortak bir mekanizma geliştirmek olacaktır. Petkov, bu alanda yasal değişikliklere ihtiyaç olduğunu vurguladı.


DİĞER HABERLER