Hükümet, tip 1 diyabetli tüm çocuklara glikoz sensörü sağlamak için acil adımlar atıyorSalı, 26 Temmuz 2022

Hükümet, tip 1 diyabetli tüm çocuklara glikoz sensörü sağlamak için acil adımlar atıyor

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bugün Başbakan Kiril Petkov ile yapılan toplantıda ülkemizdeki tüm tip 1 diyabet hastası çocukların sürekli kan şekerinin takip edilmesi için sensörlerin sağlanması için acil önlemler alınması kararlaştırıldı. Başbakan, “Kontrol ve tedavi için yeni teknolojilerin geleceği var, onlar bu hastalığa sahip çocuklarımız için normal bir yaşam kalitesini garanti ediyor, onlara bunu sağlamakla yükümlüyüz” diye vurguladı.

Toplantıya Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Georgi Gökov, Ulusal Sağlık Sigortası Fonu (NZOK) yöneticisi Prof. Dr. Petko Salçev, son 10 yıldır tip 1 diyabet hastalarının entegrasyonu, sosyalleşmesi ve tedavisinde modern yöntemlerle elde edilen başarılar gibi konularla uğraşan “Sınırsız Kültür” Derneği Başkanı Rositsa Pandova ve uzmanlar katıldılar.

Toplantı sırasında bu tanıya sahip çocukların ve ebeveynlerinin her gün karşılaştıkları bir dizi sorun ana hatlarıyla belirtildi. Tip 1 diyabetli çocukların sensörlere erişiminin sağlanması için gerekli adımların atılmasına karar verildi. NZOK’un inisiyatifiyle glikoz sensörleri sağlama konularında fikir birliğine varmak için endokrinoloji dernekleri ve Bulgaristan Tabipler Birliği (BLS) ile kısa süre içinde bir toplantı yapılacak. NZOK, gerekli araçlara sahip, ancak uzmanların sensörleri sağlamak için kuralları ve kriterleri belirlemede birleşmesi gerekir.

Yeni sağlık komisyonlarının açılmasıyla ülkede 18 yaş altı tip 1 diyabetli hastaların kapsamının genişletilmesi konusu da tartışıldı. Şu anda bu tür komisyonlar ülkedeki büyük üniversite hastanelerinde faaliyet gösteriyor. NZOK‘un verilerine göre, ülkemizde tip 1 diyabet teşhisi konulan yaklaşık 4000 çocuk var ve şimdiye kadar sadece 332 çocuk NZOK tarafından maliyeti karşılanan sensörlere başvurdu ve sahip oldu. Başbakan Petkov, kurumların kısa sürede tepki göstermesi ve bu şekilde bu tanıya sahip tüm çocuklarda diyabetin kontrolünün sağlanması konusunda ısrar etti.


DİĞER HABERLER