Hükümet, tüketicilerin katılımıyla gıda fiyatlarını kontrol etmeyi planlıyorSalı, 07 Şubat 2023

Hükümet, tüketicilerin katılımıyla gıda fiyatlarını kontrol etmeyi planlıyor

Başbakan Gılıb Donev, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Başbakanlık’ta çeşitli devlet kurumlarının temsilcileri arasında yapılan toplantıda üreticiden tüccara ve nihai tüketiciye kadar gıda fiyatlarında %20 ile %30 ve üzeri oranda fark tespit edildi” diye bildirdi.

Toplantıya Başbakan yardımcıları Hristo Aleksiev ve Atanas Pekanov, Maliye Bakanı Rositsa Velkova, Tarım Bakanı Yavor Geçev, Tüketiciyi Koruma Komisyonu, Devlet Ticaret Borsaları ve Piyasalar Komisyonu, Gümrükler Ajansı, Milli Gelirler Ajansı (NAP) ve Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı yönetimleri katıldılar.

Yetkili makamların amacı, zincir boyunca günlük bir izleme ve kontrol mekanizması oluşturmaktır. Amaç, tüketicileri de bu faaliyete dahil etmek, ancak fikrin nasıl gerçekleştirileceğine dair ayrıntılar, bir web sitesinin oluşturulmasının planlanması dışında açıklanmadı.

Donev, “Serbest piyasaya müdahale etmeyeceğiz. Yerleşik serbest rekabet kurallarını ihlal etmeyeceğiz. Tam tersi - tüketicilerin en gerekli mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki sapmaların olduğunun farkında olması için haksız ticaret uygulamalarını göstereceğiz” diye belirtti.

Başbakan, devletin gümrük idaresinden NAP’tan lojistik tedarik zincirine kadar her türlü eşyanın hareketini kontrol etmede tavizsiz hareket edeceğini söyledi.  Ürün fiyat oluşumunun yanında kâr oluşumunun da izleneceği anlaşıldı.

Donev, “İthalatçıdan toptancıya kadar fiyatlandırma normal piyasa oranlarındadır. Artışların %20-30 olduğu mağazadaki satış fiyatlarında fark hissediliyor, bu da zincirde bir sorun olduğunu gösteriyor. Bu süreç analiz edilecek” dedi.

Hükümet ayrıca mevzuatın iyileştirilmesi için teklifler hazırlayacak ve Donev, gıda ticareti hakkında bir kanunun bulunmadığını ve haksız ticaret uygulamasının aranabileceği yasal bir tanımın oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Başbakan, vatandaşların şimdilik Tüketici Haklarını Koruma Komisyonu'na uyarıda bulunmalarını tavsiye etti. Ekonomi Bakanı Nikola Stoyanov, 5 Şubat’ta komisyonun fiyat spekülatif olarak yapılan fiyat artışlarıyla ilgili denetim faaliyetleri yapmak üzere yetkilerini genişletmek için fırsatlar arandığını söyledi.


DİĞER HABERLER