Hükümet, Ulusal Covid-19 ile Mücadele Operasyonel Planı’nı tartıştıPerşembe, 13 Ocak 2022

Hükümet, Ulusal Covid-19 ile Mücadele Operasyonel Planı’nı tartıştı

Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, bugün (13.01.2022) hükümetin operasyonel toplantısında bakanlar, Ulusal Covid-19 ile Mücadele Operasyonel Planı’nı tartıştı. Planda ilk kez ana kriter hastanelerdeki yoğun bakım yatak doluluk oranı olacak. Hangi kısıtlayıcı önlemlerin getirileceğini bu oran belirleyecek. Plan, vatandaşların ve işletmelerin dikkatine önceden duyurulan her biri özel önlemler içeren 4 aşama öngörüyor. Ülkedeki yoğun bakım ünitelerindeki boş yatak sayısı kritik bir şekilde azaldığında daha ciddi kısıtlamalar getirilecek.

Virüsün yaygınlığına ve Covid-19 hastaları için standart sevk uygulamalarına göre ulusal düzeyde değil bölgesel düzeyde önlemler alınacak. Planın uygulanmasında kullanılacak matematiksel model, kısıtlayıcı önlemler getirilmeden önce beş gün önceden haber verilmesine imkan verecek ve her vatandaş yoğun bakım ünitelerindeki boş yatak sayısını günlük olarak izleyebilecek.

Yeni planın amacı, devletin pandeminin getirdiği zorluklara en hızlı ve en yeterli yanıtı vermesidir. Başbakan, ekonomik hayatın durdurulmasını ve uzaktan eğitimin yeniden başlatılmasını önlemek için her türlü çabanın gösterilmesini ve mevcut kaynakların kullanılmasını taahhüt etti.


DİĞER HABERLER